23. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności już w ten weekend

Zbiórka zostanie przeprowadzona w piątek i sobotę (29-30 listopada). Na północnym Mazowszu weźmie w niej udział ponad 600 wolontariuszy, którzy będą prowadzić zbiórkę w 66 sklepach,  w 17 miejscowościach: Ciechanowie, Mławie, Płońsku, Pułtusku, Przasnyszu, Glinojecku, Makowie Mazowieckim, Nasielsku, Chorzelach, Raciążu, Baboszewie, Żurominie, a także w Karniewie, Gołyminie-Ośrodku, Kownatach Żędowych, Gumowie i Rykaczewie.

W grudniu 2017 r. z wolontariuszami w ciechanowskim Banku Żywności spotkali się prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda

W akcji oczywiście bierze udział także Bank Żywności w Ciechanowie. W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności.

–  To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym, świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, prezes Banku Żywności w Ciechanowie

Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.

To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.

–Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska.

Fot. Marek Szyperski