Bugaj Gruduski – smacznego!

Bugaj Gruduski – danie z tartych ziemniaków, z kawałkami boczku i kiełbasy, z przypieczoną skórką – jest na liście “Produktów Tradycyjnych” ministerstwa rolnictwa, w kategorii: “Gotowe dania i potrawy”

“Na północnym Mazowszu powszechnie hodowano trzodę chlewną, drób oraz uprawiano ziemniaki. Ziemniaki głównie wykorzystywane były jaka pasza dla zwierząt, ale również jako jeden z podstawowych produktów żywnościowych. Często stanowiły podstawowe danie lub  dodatek do innych potraw. Najczęściej podawane były jako potrawa gotowana, okraszona skwarkami lub posypywana koperkiem.

Z czasem zaczęto poszukiwać innych sposobów do wykorzystywania ziemniaków w kuchni. Pieczono z nich placki ziemniaczane, robiono przecieraki, kluski śląskie, kartoflarze oraz bugaje. Bugaje przygotowywano z tartych ziemniaków, do których dodawano jajka, mąkę, sól i pieprz.

Bugaj Gruduski – fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Z uwagi na mały nakład pracy przy przygotowywaniu bugaja potrawa ta stała się popularna wśród mieszkańców Mazowsza. Szlachta przygotowywała bugaja na bogato. Do ziemniaków dodawano żeberka i inne mięso, cebulę. Natomiast biedniejsi ludzie piekli bugaja tylko z ziemniaków i słoniny. Obecnie bugaj gruduski na terenie Mazowsza przygotowywany jest w wersji na bogato, tak jak kiedyś w szlacheckich domach” – https://www.gov.pl/rolnictwo/bugaj-gruduski

Na zdjęciu: wójt Marek Piotrowicz i Jadwiga Gadomska

Fot. Monika Szyperska