Cichy zabójca atakuje

Znacznie rośnie liczba osób zakażonych wirusem HCV powodującym bardzo groźne zapalenie wątroby typu C – alarmowała na ostatniej sesji Rady Miasta Ciechanowa szefowa powiatowego Sanepidu Wiesława Krawczyk. W powiecie ciechanowskim zakażonych jest już 900 osób.

Duże szanse na zwalczenie wirusa stwarza jego wcześniejsze wykrycie, dlatego też na przełomie listopada i grudnia przebadanych zostanie ok. tysiąca mieszkańców powiatu ciechanowskiego. – Wirus HCV to cichy zabójca – mówi Wiesława Krawczyk.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=HrGmRyLZ8NI’]

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie znaleźć można materiały informacyjne o rozpoczętej w 2011 r. akcji “Stop! HCV”, a wśród nich m.in. ten film:

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Di6tc0BfJCg’]

Szerzej o akcji w:

“Co to jest zapalenie wątroby?

Zapalenie wątroby to poważny stan zapalny narządu niezbędnego do życia, wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D, E. Jedną z form tej choroby jest przewlekłe zapalenie wątroby typu C wywoływane przez wirus HCV.

Występuje ono bardzo często. Obecnie w Polsce żyje około 730 tysięcy osób zakażonych HCV. Mniej więcej u 80 proc. chorych zakażenie HCV przechodzi w postać przewlekłą. Jeśli osoba z HCV nie jest leczona, wzrasta u niej ryzyko poważnych chorób, np. marskości, raka i niewydolności wątroby. W tych wypadkach często konieczne jest przeszczepienie tego narządu.

Co to jest HCV?

HCV, wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C, przenosi się głównie przez kontakt z zakażoną krwią. Nie można się zakazić tym wirusem przez zwykły pocałunek lub przytulenie osoby zakażonej. Nie ma również naukowych dowodów na to, aby HCV mogło być przenoszone przez kichanie, kaszel, podanie ręki lub wspólne jedzenie, korzystanie ze wspólnego natrysku albo pływanie w tym samym basenie. Wielu ludzi z HCV nigdy nie dowiaduje się, w jaki sposób doszło u nich do zakażenia.

Jak można się zakazić?

• drobny zabieg medyczny, np. zastrzyk, pobranie krwi, usunięcie znamienia;

• transfuzja krwi, przed rokiem 1993, dializa nerek;

• zabieg stomatologiczny;

• zabieg kosmetyczny z użyciem cążek, nożyczek, przekłuwanie uszu lub innych części ciała oraz wykonywanie tatuaży;

• korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, szczoteczki do zębów lub innych przyborów, które mogą być zakażone wirusem;

• przyjmowanie narkotyków dożylnie lub donosowo;

• utrzymywanie przygodnych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami.

Ryzyko przeniesienia wirusa z matki zakażonej HCV na nowo narodzone dziecko jest niewielkie”.

– z materiałów WSSE Warszawa

http://www.wsse.webserwer.pl/PageContent.aspx?SubMenuID=118