Czy świnie chore na ASF trafiły do rzeźni? Trwa dochodzenie

Już dwa ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w powiecie ciechanowskim. Łącznie, z tego powodu zabito ponad 1,6 tys. świń. Służby sprawdzają, czy mięso z jednej hodowli mogło trafić do sprzedaży. Większość powiatu ciechanowskiego i część powiatu mławskiego ogłoszone strefą zagrożenia ASF – niebieską. Wczoraj wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski spotkał się z zaniepokojonymi hodowcami z kilku powiatów północnego Mazowsza.

Przypomnijmy: w minionym tygodniu wirusa ASF wykryto w jednej z hodowli w Gumowie, gm. Ciechanów. Później okazało się, że chorują świnie także w sąsiednim gospodarstwie. W obydwu, po wybiciu trzody, trwa dezynfekcja.

– Jest prowadzone dochodzenie, które ma wyjaśnić od kiedy wirus wniknął do gospodarstwa , a co za tym idzie czy istnieje obawa, że świnie w okresie choroby zostały wywiezione do rzeźni – mówi Sylwia Zalewska-Moroń, starszy inspektor weterynaryjny do spraw zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych,Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach.

materiały Głównego Inspektoratu Weterynarii

Miasto Ciechanów, gminy: Ciechanów, Regimin, Ojrzeń, Sońsk i częściowo gmina Glinojeck oraz część gminy Strzegowo z powiatu mławskiego stanowią strefę zagrożenia. Gminy: Grudusk, Opinogóra, Gołymin i część gminy Glinojeck to obszar objęty ograniczeniami.

Wczoraj (niedziela, 28 lipca) w Długołęce, gm. Opinogóra z zaniepokojonymi hodowcami spotkali się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, powiatowy lekarz weterynarii w Ciechanowie Mariusz Dobosz oraz szef ciechanowskiej placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Janusz Głuszniewski. Apelowali m.in. do rolników o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Rolnicy boją się przede wszystkim strat finansowych spowodowanych w ich hodowlach przez wirusa ASF.

Na jutro (wtorek, 30 lipca) przewidziane jest spotkanie w Ciechanowie starosty ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak z sąsiednimi starostami.

– Wirus nie jest groźny dla ludzi, nie wywołuje choroby, natomiast jest groźny dla świn utrzymywanych w gospodarstwach, a co za tym idzie powoduje ogromne straty finansowe dla państwa w związku z likwidacja choroby, dezynfekcji czy badan laboratoryjnych – mówi Sylwia Zalewska-Moroń, starszy inspektor weterynaryjny do spraw zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych,Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach.

Afrykański Pomór Świń choroba wirusowa groźna dla trzody chlewnej i dzików. Od połowy lipca kiedy wirus pojawił się na terenie powiatu ciechanowskiego służby znalazły już 10 padłych dzików, a u 7 z nich potwierdzono obecność wirusa ASF. Oczekiwane są wyniki badań kolejnych zwierząt.

Fot. Marek Szyperski