Kolejna przysięga wojskowa w Ciechanowie

Stu kolejnych żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę 14 czerwca przysięgę wojskową w koszarach przy ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie. Uroczystość rozpocznie się o o godz. 13., natomiast już od godz. 11. Terytorialsi zapraszają na Dzień Otwartych Koszar.

-Przysięgający żołnierze, wstąpili do służby 30 marca. Obecnie odbywają szkolenie podstawowe – ogólnowojskowe, poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty, uczą się udzielania pierwszej pomocy a także bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna”, której celem jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, stopnia przygotowania do wykonywania zadań bojowych, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej, żołnierzy, a także sprawdzenie przygotowania każdego żołnierza do samodzielnej realizacji zadań zabezpieczenia bojowego w terenie -relacjonuje rzeczniczka 5. Brygady Aneta Szczepaniak.

Materiał WOT

-Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych czterech batalionów. Terytorialsi pochodzący powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego oraz płońskiego, będą służyli w 51. batalionie lub w samodzielnych pododdziałach w Ciechanowie. Do 52. batalionu w Komorowie trafią żołnierze z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Batalion ten liczy już prawie 300 Terytorialsów. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w najliczniejszym – 53. siedleckim batalionie, gdzie służbę pełni blisko 500 Terytorialsów, Warszawiacy oraz ochotnicy z powiatu legionowskiego i wołomińskiego zasilą szeregi 54. blp z Zegrza Płd – wylicza Aneta Szczepaniak.

Złożenie przysięgi to także przepustka do dalszych etapów szkolenia żołnierza WOT, które potrwa trzy lata. – Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają coraz więcej ochotników. Terytorialna służba wojskowa kusi młodych ludzi możliwością dofinansowania studiów, poszerzenia swoich kwalifikacji poprzez korzystanie z darmowych kursów i szkoleń, nie tylko typowo wojskowych ale także takich, które przydadzą się w życiu cywilnym, jak np. kursy płetwonurków, operatorów silników poza burtowych czy pił spalinowych a także wielu kursów specjalistycznych przeznaczonych dla personelu medycznego. Kolejnym atutem jest możliwość połączenia dotychczasowego życia, pracy czy nauki z służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają nie tylko amatorów militariów i patriotów, wielu postanawia wstąpić w szeregi WOT z czystej ciekawości, chcą sprawdzić swoją kondycję, wytrzymałość psychiczną i fizyczną – zachęca rzeczniczka 5. Brygady.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 18,5 tys. żołnierzy, z czego ponad 1,6 tys. stanowią żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. Archiwum 5. MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *