Kurhanniki, czajki towarzyskie i cesarskie orły

Kurhannik – duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych – widziany w powiecie ciechanowskim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo latających drapieżników mamy na północnym Mazowszu sporo, gdyby nie to, że ptaki te zamieszkują przede wszystkim południowo-wschodnią Europę, Bliski Wschód, Środkową Azję i Północną Afrykę.

Kurhannika w powiecie ciechanowskim „namierzył” w pierwszej połowie sierpnia ornitolog Marek Murawski.

Marek Murawski, ornitolog. W powiecie ciechanowskim widziałem go pięć razy łącznie z tym ostatnim, więc w skali powiatu to rzadkość. W skali Mazowsza było już pewnie może ze 25-30 stwierdzeń do 2022 roku i każdy ornitolog cieszy się gdy go zobaczy. Generalnie ptak rzadki, ale w ostatnich latach wzrosła ilość obserwacji. Ptak jest imponujący i ładnie ubarwiony. Lęgi odbywa w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryce, a u nas jest, że tak powiem przypadkiem. Do roku 2015 widziany był na Mazowszu 16 razy.

Marek Szyperski. Ostatnio pojawiła się kania ruda, jest bielik. Czy są w ostatnich latach jakieś inne ciekawe gatunki, nie tylko drapieżne, wcześniej nie spotykane w okolicy Ciechanowa? I drugie: z czego to wynika, że coraz ciekawsze ptaki się u nas pojawiają? Lepsza ochrona środowiska? Ocieplenie klimatu?

Marek Murawski, ornitolog. Najciekawszy gatunek jaki miałem w naszej okolicy to czajka towarzyska, gatunek zagrożony wyginięciem w skali światowej, dla mnie przeżycie niezapomniane. Orzeł cesarski to najrzadszy drapieżnik jakiego widziałem pod Ciechanowem. Poza tym błotniaki stepowe, Lęgowe żołny itp. drugie pytanie, jest kilka przyczyn… Tzn. bielik to przykład czynnej ochrony gniazd, zakładania stref ochronnych ale też rozwój farm drobiu itp. z czego bielik korzysta, kania ruda też podobnie jak bielik z tym, że ona jest nie stabilna bo może mieć w danym roku gniazdo u nas a za rok 50 km dalej. Więc z jednej strony na pewno czynna ochrona, ale z drugiej strony czynnik dosyć prozaiczny, tzn. ilu ornitologów chodzi w teren na terenie naszego powiatu ? Im więcej ich będzie tym więcej będzie ciekawych gatunków widzialnych, im lepiej rozpoznają ptaki tym więcej będzie takich gatunków. Kolejny element to Pan wymienił na pewno ocieplenie klimatu wpływa na to że pewne gatunki się pojawiają jak właśnie żołna, ale inne zanikają. Rolnictwo nie idzie w dobrym kierunku więc tutaj może być gorzej. Im więcej świadomych ludzi chodzi w teren tym więcej ciekawych ptaków, świadomość terenu to samo edukacja albo edukacja pod okiem doświadczonego ornitologa.

Marek Szyperski. Dziękuję serdecznie.

Fot. FB Marek Murawski/Kurhannik