Mazowieccy terytorialsi dostarczają obiady bohaterom

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysłąwa Dziemieszkiewicza aktywnie zaangażowali się w drugą edycję akcji #ObiadyDlaBohaterów. Podobnie jak wiosną w ramach akcji wspierani są kombatanci w całym kraju. Mazowieccy terytorialsi rozwożą obiady na terenie Warszawy.

Dzięki wsparciu żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do kombatantów dostarczane są posiłki, zakupy, leki i pomoc. To właśnie samotność w tym czasie doskwiera najbardziej, dlatego jak często podkreślają sami kombatanci, najważniejsze jest dla nich spotkanie, rozmowa i kontakt z wolontariuszami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Podczas spotkań z weteranami dopytujemy, jak zdrowie, czy czegoś im nie potrzeba. Daje nam to możliwość odhaczenia na liście adresów osób, które mają dodatkowe jakieś potrzeby, żebyśmy na przyszłość również mogli pomóc. Często też zostawiamy im swoje numery telefonów czy przekazujemy nr telefonu koordynatora w batalionie, żeby w razie potrzeb mogli do nas zadzwonić – mówi  kpr. Michał Cios,  żołnierz zaangażowany we wsparcie kombatantów i osób starszych. – To nie chodzi tylko o dostarczenie paczki jak listonosz, że dostarczam i jadę pod następny adres. Istotne jest żeby sprawdzić jak im się żyje, szczególnie teraz w tym trudnym czasie, czy czegoś nie potrzebują. Ta chwila rozmowy jest im potrzebna, to widać po tym jak chętnie nawiązują z nami kontakt, cieszą się, że żołnierze ich odwiedzają – kontynuuje.

Organizatorami akcji #ObiadyDlaBohaterów jest „Fundacja nie zapomnij o nas”, „Stowarzyszeniem Odra-Niemen” oraz „Stowarzyszeniem im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego”.

Wsparcie seniorów, a w tym kombatantów to jeden z priorytetów realizowanych obecnie przez żołnierzy WOT działań w ramach operacji „Trwała Odporność”.

Wsparcie seniorów było pierwszym zadaniem jakiego podjęli się żołnierze 5. MBOT po pojawieniu się pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Działania te są prowadzone już od 6 marca br. Wsparcie seniorów, w tym kombatantów jest realizowane najczęściej we współpracy i na wniosek ośrodków pomocy społecznej lub organizacji pozarządowych. Obecnie mazowieccy terytorialsi mają pod swoją opieką ok 80 osób starszych, z którymi utrzymują kontakt i odpowiadają na bieżące potrzeby.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT