Mława. Wypadek na przejściu. Ranna 11-latka i dwoje dorosłych

Do wypadku doszło wczoraj (wtorek, 2 marca), przed 18. na ul. Grzebskiego w  Mławie. Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierujących jak i pieszych. 

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń na miejscu zdarzenia, kierujący hondą 48-letni mieszkaniec Mławy , jadąc w kierunku ul. Warszawskiej, zbliżając się do przejścia, nie ustąpił pierwszeństwa pieszym, doszło do potrącenia.  Ranni piesi to 36-letni mławianin, 11-letnia dziewczynka, mieszkanka Mławy oraz 26-letnia kobieta, mieszkanka pow. mławskiego. Uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi – relacjonuje oficer prasowy KPP w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska. – Kierujący hondą, w rozmowie z interweniującymi policjantami stwierdził, że nie zauważył pieszych. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Pokrzywdzonym w wypadku pieszym pierwszej pomocy udzielał patrol dzielnicowych, który przyjechał na miejsce natychmiast po zdarzenia, policjanci wezwali pogotowie ratunkowe. Ranna 11-letnia dziewczynka została przewieziona do szpitala w Ciechanowie, kobieta i mężczyzna trafili do szpitala w Mławie. 

Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierujących jak i do pieszych – przejście dla pieszych to miejsce, gdzie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

– Kierujący, zbliżając się do przejścia powinien zwolnić i obserwować sytuację na drodze. Podczas zapadającego zmroku i trudniejszych warunków na drodze ostrożność powinna być tym większa. Chwila nieuwagi, braku koncentracji może doprowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności dotyczy także pieszych. Niestety zauważamy, że wielu pieszych traktuje przejście jak  przedłużenie chodnika. Bywa, że piesi wchodzą na przejście zajęci rozmową przez telefon lub odpisywaniem na wiadomości. Nie upewniają się przed przejściem, czy jest bezpiecznie – apeluje asp. sztab. Anna Pawłowska. -Bardzo często w ruchu drogowym występujemy w dwóch, zmiennych rolach –  jako piesi i kierujący. Powinniśmy mieć zatem świadomość jak wygląda sytuacja z oby stron. Tymczasem wciąż brakuje wzajemnej   troski o bezpieczeństwo. Warto zatem uruchomić wyobraźnię. 

– Stojąc przed przejściem, należy upewnić się co do bezpieczeństwa. Przechodząc przez przejście dwufazowe – czyli z wysepką – zachowujemy się tak, jakby były to dwa odrębne przejścia. Przed przejściem chowamy telefon do kieszeni, wyjmujemy słuchawki z uszu, rozglądamy się. Po zmierzchu warto też używać elementów odblaskowych – także w terenie zabudowanym. Taki mały gadżet poprawia widoczność pieszego i może uchronić przed wypadkiem – a to chyba wystarczający argument – radzi policjantka. – Kierowco, zbliżając się do przejścia skup się na drodze, zwolnij. Nigdy nie przekraczaj prędkości w terenie zabudowanym. Jeśli widzisz pieszego, czekającego przed pasami, zatrzymaj się by ten mógł bezpiecznie przejść.

red

Fot. KPP Mława