POLICJA PODSUMOWAŁA AKCJĘ “NURD”

22 listopada ciechanowscy policjanci dbając o bezpieczeństwo pieszych przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W czasie ich trwania zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale też sprawdzali, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

W czasie czwartkowych działań policjanci ujawnili najwięcej wykroczeń popełnionych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a rowerzyści mieli nieprawidłowe oświetlenie.

W sumie policjanci ukarali mandatami 4 osoby, wobec 2 zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu a 4 osoby zostały pouczone.

W okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury, parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność, niechronieni uczestnicy ruchu zlewają się z otoczeniem, dlatego zachęcamy do stosowania elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratują życie i zdrowie.