Pomóc bezdomnym i nie tylko

Robi się coraz zimniej. Ciechanowscy policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Apelują o informacje o takich miejscach. Od początku grudnia pomogli już 8 bezdomnym.

Temperatura na zewnątrz – zarówno w nocy jak i w dzień – utrzymuje się zdecydowanie poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Dlatego policjanci – a szczególnie ci pracujący jako dzielnicowi – sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby i oferują skorzystanie z ośrodków dla osób bezdomnych. Pomóc im w tym może każdy, kto ma wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112. 

W okresie zimowym funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Z uwagi na to, że w ostatnim czasie temperatury spadły poniżej zera policjanci zintensyfikowali swoje działania. Sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych, proponując im pobyt w noclegowni. Dodatkowo otrzymujemy zgłoszenia dotyczące przebywania w różnych miejscach osób bezdomnych, takie zgłoszenia wpływają od osób postronnych ale również od samych bezdomnych. Tego typu informacje zazwyczaj wpływają w godzinach wieczornych bądź w nocy. 

Od początku grudnia 2018 r. ciechanowscy funkcjonariusze pomogli dostać się do ośrodka dla osób bezdomnych już 8 osobom. 

Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze przewożą takie osoby także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Działający w ich organizmie alkohol sprawia, że nie czują one zimna i dlatego są narażeni na śmierć. 

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. 
Dodatkowym narzędziem, poprzez które możemy poinformować Policję gdzie przebywają osoby bezdomne jest KMZB Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Umieszczając na mapie zgłoszenie „Bezdomność”  poinformujemy policję o miejscu gdzie ktoś może potrzebować pomocy.

KPP Ciechanów

Fot. pixabay.com