Projekt, który ratuje życie

-Realizując systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelującego wahania w poziomie stanów krwi – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła Dowódca WOT podczas ubiegłotygodniowej konferencji inaugurującej II edycję projektu Krwioobieg Terytorialsa.

22 maja br. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało konferencję, która stanowi rozpoczęcie drugiej już edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. Jak zaznaczył gen. dyw. Wiesław Kukuła – Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał dowódca WOT.

1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. -Jako zdyscyplinowana formacja, realizująca systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelując wahania w poziomie stanów krwi czy to regionalnych czy miesięcznych – poinformował dowódca Formacji. Dlatego też WOT chce przemodelować swój system HDK, w taki sposób by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Mimo, że konferencja stanowi inaugurację II edycji projektu, żołnierze OT cały czas realizują zadania związane z krwiodawstwem. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, już w czerwcu, na terenie wszystkich brygad OT zorganizowane zostaną akcje zbiórki krwi.

W najbliższy weekend tj. 15 czerwca, akcja zbiórki krwi w ramach projektu „KRWIOoBIEG Terytorialsa” zorganizowana zostanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie przez 5 i 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Podczas minifestynu zorganizowanego w Warszawie, oprócz pamiątkowych monet okolicznościowych za donacje krwi otrzymać będzie można również symboliczne kropelki.

W tym roku wszystkie zbiórki krwi organizowane w Wojskach Obrony Terytorialnej, odbywają się w ramach projektu ministerialnego „Spokrewnieni służbą”. Do projektu przyłączyły się również bataliony lekkiej piechoty 5. MBOT i regularnie organizują zbiórki krwi w Siedlcach, Ciechanowie i Ostrowi Mazowieckiej, gdzie stacjonują Terytorialsi.

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej