Promieniami w bakterie i wirusy

Ciechanowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wyposażył Stację Uzdatniania Wody Gostkowo w trzy nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. – Dzięki urządzeniom nie będzie konieczne stosowanie środków chemicznych. Rozwiązanie gwarantuje czystą i idealną do spożycia wodę. To już kolejna inwestycja ZWiK w jakość ciechanowskiej kranówki – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

-Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie przeprowadził kolejną już inwestycję w celu udostępniania mieszkańcom wody o prawidłowej jakości parametrach mikrobiologicznych oraz w związku z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzięki tego typu rozwiązaniom woda w kranach jest czysta mikrobiologicznie i nadaje się do picia.

Na Stacji Uzdatniania Wody Gostkowo zamontowane zostały 3 lampy UV. Urządzenia pozwalają na zmianę sposobu dezynfekcji wody. Dezynfekcja promieniami UVC jest czysto fizycznym procesem, którego naturalny sposób działania przedstawia słońce. Zasadnicze działanie dezynfekujące promieni ultrafioletowych na mikroorganizmy opiera się na działaniu bogatego w energię światła UVC. Promienie UVC uszkadzają DNA (nośnik informacji genetycznej) znajdujących się w wodzie bakterii i wirusów. Dochodzi do dezaktywacji mikroorganizmów i w końcu do obumarcia komórek. Światło UVC zabija tym samym w ciągu kilku sekund chorobotwórcze mikroorganizmy i zapobiega ich dalszemu rozmnażaniu – objaśnia rzeczniczka Ratusza. – Dezynfekcja wody pitnej za pomocą ultrafioletu w zakresie UVC jest najlepszą metodą dezynfekcji, spełnia wymagania, zachowując naturalne właściwości wody, gdyż nie zmienia się jej naturalny smak i skład mineralny. Ponadto nie ma zagrożenia dla zdrowia pijących wody konsekwencjami ewentualnego przedawkowania środków uzdatniających wodę.

Dzięki tej metodzie do wody nie dodaje się chemikaliów (np. podchlorynu sodu) i nie zanieczyszcza się środowiska. Oczyszczanie wody lampami UV nie prowadzi do powstania produktów ubocznych i pozostałości, w szczególności chloroformu i THM. – Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom Ciechanowa czystej wody, spełniającej najwyższe standardy i nadającej się do bezpośredniego spożycia. Chcemy całkowicie wyeliminować potencjalne zagrożenia. Zamontowane urządzenie gwarantuje w 100 proc. prawidłowe parametry mikrobiologiczne wody – mówi prezes ZWiK w Ciechanowie Marcin Burchacki.

Po wykonanych pracach instalacyjnych sprawdzono już jakość wody pod względem parametrów mikrobiologicznych. W Ciechanowie funkcjonują dwie Stacje Uzdatniania Wody. W grudniu 2019 r. w lampę UV wyposażona została także Stacja Uzdatniania Wody Tysiąclecia.

Fot. UM Ciechanów