Resort rolnictwa promuje gospodarstwa opiekuńcze

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przedstawiło dzisiaj (wtorek, 18 stycznia) założenia projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD)”. To połącznie rolnictwa i opieki społecznej.

– Opieka nad osobami starszymi, która jest opieką dorywczą, nie jest dobrą opieką – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który zwrócił uwagę na zachodzące zmiany demograficzne. Oznajmił, że część osób starszych nie ma następców w swoich gospodarstwach i opieka nad nimi jest tylko sporadyczna. Natomiast nie bardzo odnajdują się oni w domach opieki.

– Najlepszą formą spędzania czasu przez seniorów byłoby pozostawienie ich w środowisku, w którym spędzili całe swoje życie, a to zapewniają im gospodarstwa opiekuńcze – stwierdził.

– Z jednej strony jest to opieka realizowana w sposób godny, a z drugiej strony jest to dodatkowy dochód dla gospodarstwa opiekuńczego – dodał szef resortu rolnictwa.

– Chcielibyśmy, aby te gospodarstwa były jak najbardziej powszechne, aby były dostępne dla każdego potrzebującego seniora – podkreślił wicepremier.

– Przede wszystkim liczy się szczęście osób, które będziemy przyjmować w gospodarstwach opiekuńczych, ale też warto zauważyć, że jest to tańsza opieka niż w domach pomocy społecznej – zauważył wicepremier Henryk Kowalczyk

Gospodarstwa opiekuńcze to projekt realizowany od 2019 r. przez konsorcjum w składzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/gospodarstwa-opiekuncze

Fot. minrol.gov.pl/Wicepremier Henryk Kowalczyk