Tragiczny wypadek na drodze Ciechanów-Gołotczyzna. Nie żyje kierowca, pasażerka ciężko ranna

Do wypadku doszło dzisiaj (czwartek, 2 września) ok. 1.20 w nocy w Bardonkach. Z policyjnych ustaleń wynika, że audi A4 zderzyło się z łosiem.

Na miejscu zginął 18-letni kierowca. – Pasażerka tego pojazdu, również 18-latka w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala – informuje oficer prasowy KPP Ciechanów kom. Jolanta Bym. – Policjanci ustalają dokładny przebieg oraz przyczyny tego wypadku.

Biegnący przez las odcinek drogi Ciechanów-Gołotczyzna i przylegające do niego pola to miejsce, gdzie łosie pojawiają się dość często. Drogowcy ustawili tam nawet specjalne znaki ostrzegawcze: “Uwaga łosie”. Inwentaryzacja zwierzyny sprzed roku wykazała, że na terenie Nadleśnictwa Ciechanów żyje ponad 300 łosi.

red

Fot. KPP Ciechanów

Nadleśnictwo Ciechanów radzi i ostrzega: Jakie są przyczyny wypadków z udziałem zwierząt leśnych? Co zrobić w razie kolizji? Co z odszkodowaniem?

Stale rosnące natężenie ruchu drogowego, liczby pojazdów oraz fragmentaryzacja kompleksów leśnych na potrzeby poprawy komfortu komunikacyjnego przyczynia się do zwiększającej się liczby wypadków z udziałem zwierząt leśnych. Niestety statystyki nie są dokładne, gdyż zaledwie co czwarta kolizja zostaje zgłoszona odpowiednim służbom. Zgłoszenia dotyczą najczęściej większych zwierząt tj. łosie, jelenie, sarny czy dziki, wynika to z dużych strat materialnych. Potrącenia mniejszych zwierząt najczęściej pozostają anonimowe, a służby nie są o nich informowane.

O dużym prawdopodobieństwie pojawienia się zwierząt na drodze możemy mówić przez cały rok, natomiast zwiększona aktywność i migracja występuje wiosną oraz jesienią. Niebezpieczeństwo kolizji drogowej występuje nie tylko w obszarze kompleksów leśnych, ale także pośród łąk i pól.

Jak uniknąć kolizji oraz co zrobić, gdy do niej dojdzie?

W miejscach wykorzystywanych przez zwierzęta do przemieszczania się czyli tzw. korytarzy ekologicznych, najczęściej stosowane jest oznaczenie znakiem A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Nie należy jednak tracić czujności w przypadku, gdy takie oznakowanie nie występuje. W czasie wzmożonej aktywności zwierząt czyli w nocy oraz nad ranem należy zmniejszyć prędkość, co pozwoli na szybsza reakcję czyli hamowanie. Należy również obserwować pobocza, odbijające się w oczach zwierząt światła reflektorów działają jak swojego rodzaju odblask informujący kierowcę o zwierzęciu na drodze lub rowie, które może wtargnąć pod pojazd. Pamiętać należy również o stadności zwierząt, zwykle kiedy widzimy przemieszczające się przez drogę pojedyncze zwierzę możemy spodziewać się kolejnych. Jeżeli zwierzę stoi na drodze nie należy płoszyć go klaksonem, omijać, najlepiej poczekać aż zejdzie z drogi.

W przypadku, gdy nie udało się uniknąć kolizji należy podjąć działania, do których zobowiązuje nas Ustawa o Ochronie Zwierząt i mówi „kierowca, który potrącił zwierzę jest zobowiązany udzielić pomocy lub powiadomić odpowiednie służby”. W pierwszej kolejności należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, użyć kamizelki odblaskowej i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie powiadomić należy policję lub straż miejską.

więcej na https://ciechanow.olsztyn.lasy.gov.pl/en/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/uwaga-noga-z-gazu-