Z wężami ostrożnie, ale bez paniki

W czasie kiedy media pełne są relacji o pościgu za buszującym gdzieś w nadwiślańskich łęgach pytonie tygrysim – nie dziwi, że i ciechanowscy strażacy ostatnio jakby częściej wzywani są do napotkanych gdzieś na poboczach dróg węży. Na szczęście – jak do tej pory – były to tylko niegroźne dla człowieka zaskrońce.

W ostatnich dniach strażacy mieli dwie takie interwencje: w Wojtkowej Wsi, gm. Ojrzeń i Kownatach Żendowych, gm. Ciechanów.

W Polsce żyje pięć gatunków węży: zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów, wąż Eskulapa, gniewosz plamisty, żmija zygzakowata. Ta ostatnia to jedyny jadowity gatunek węża występujący naturalnie w naszym kraju.

Jak udzielić pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję (za www.poradnikzdrowie.pl):

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.
  • Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.  Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję – surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/ukaszenie-przez-zmije-pierwsza-pomoc_34122.html

 

Co robić, gdy spotkamy węża? – radzi portal kakadu.pl

O spotkanie z wężem wcale nie jest tak prosto. Zwierzęta te, wyczuwając drganie podłoża, przeważnie same odpełzają i schodzą nam z drogi. Często leżą ukryte w leśnym podszyciu, zaroślach lub pod kamieniami, a my przechodzimy obok nich zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli jednak spotkamy węża najlepiej jest spokojnie go ominąć. Żadnego z węży nie należy niepokoić, ani robić mu krzywdy. Polskie gady znajdują się pod ochroną, a poza tym są to zwierzęta pożyteczne, które żywią się gryzoniami i szkodnikami.

Wybierając się na spacer do lasu lub górską wyprawę należy trzymać się wytyczonego szlaku albo leśnego duktu. Lepiej nie wchodzić w krzaki i gęstwiny, ponieważ mogą to być kryjówki węży. Trzeba również patrzeć pod nogi. Niestety do większości ukąszeń przez żmiję dochodzi, gdy na nią niechcący nadepniemy. Ze względu na to do lasu lepiej zakładać wyższe, bardziej zabudowane obuwie i długie spodnie.

Wąż w ogrodzie – co robić?

Niektóre węże w poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się na działki i przydomowe ogródki. Nie ulega wątpliwości, że wąż nie jest pożądanym sąsiadem, szczególnie jeśli jest to żmija.

Jak pozbyć się niechcianego lokatora? Po pierwsze węża absolutnie nie wolno zabijać. Zwierzęta objęte są ochroną, a niektórym gatunkom grozi wymarcie. Upewniwszy się, że wąż nie jest jadowity, możemy spróbować samodzielnie złapać go do worka i przenieść w inne miejsce. Jednak zawsze lepiej będzie od razu zadzwonić po pomoc, może to być straż pożarna, miejska lub organizacja przyrodnicza. Węża należy delikatnie złapać, umieścić w worku i wypuścić w innym, bezpiecznym miejscu, oddalonym od ludzkich siedzib.

Jeśli jednak węże uparcie wracają, może to znaczyć, że nasz ogród stwarza im idealne warunki bytowania. Aby zniechęcić gady do odwiedzin należy regularnie podcinać trawnik i usunąć sterty desek, blachy, gałęzi i skalniaki, czyli wszystko to, co może być dla węża kryjówką.

Wąż w mieście

Najbardziej niebezpieczne mogą być węże znalezione w przestrzeni miejskiej. Gad w parku czy na blokowisku to z pewnością niecodzienny widok. Można założyć, że prawdopodobnie komuś uciekł lub został tam podrzucony przez byłego właściciela. Porzucone zwierzę, które znalazło się w nieznanym otoczeniu i nie wie jak sobie poradzić na pewno jest zestresowane i agresywne. Warto dodać, że terraryści hodują przeróżne odmiany węży, niektóre bardzo jadowite i śmiertelnie niebezpieczne. Znajdując takiego węża nie należy się do niego zbliżać i od razu zawiadomić policję, straż pożarną, pogotowie leśne czy nawet zoo. Węża należy mieć na oku, aż do przybycia fachowców, inaczej mógłby uciec i zrobić krzywdę komuś innemu.

więcej na https://kakadu.pl/jak-sie-zachowac-gdy-spotkamy-weza/

fot. KP PSP Ciechanów – zaskroniec znaleziony w Kownatach Żendowych