„Pod prąd” czyli ciechanowscy harcerze na Arsenale

W Warszawie odbył się 42. Rajd Arsenał. Na zaproszenie Hufca ZHP Warszawa Mokotów do stolicy przyjechało ponad 1000 harcerek, harcerzy i zuchów z całej Polski, aby wspólnie świętować 69. rocznicę Akcji pod Arsenałem.

Tak jak i inne działania Szarych Szeregów Akcja pod Arsenałem była wyrazem braterstwa i służby. Podczas trzech dni rajdu harcerze rywalizowali o tytuł zwycięzcy rajdu i atrakcyjne nagrody, wzięli udział w grze miejskiej oraz uroczyście uczcili wydarzenia sprzed 69 lat podczas apelu poległych, zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza a także wzięli udział w defiladzie ulicami stolicy.

W sobotę odbyła się wielka gra miejska dla harcerzy. W jej trakcie uczestnicy rajdu zostali postawieni w wielu sytuacjach i spotkali wiele osób, których życie jest świadectwem sięgania wbrew wielu przeciwnościom po własne marzenia i ideały.

Tak jak w roku ubiegłym tak i w tej edycji tego historycznego harcerskiego wydarzenia wzięli udział reprezentanci Ciechanowa. W tym roku reprezentowały nasze miasto patrole starszoharcerskie z działających w Ciechanowie drużyn 3 CWDH ŻYWIOŁY z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2  i 14 WKMDH CORDIS. Obydwie ciechanowskie ekipy zwyciężyły rywalizację podczas zajęć na swoich bazach jak zwykle pokazując wysoki poziom zintegrowania i  wiedzy historycznej i harcerskiej

Także w sobotę organizatorzy zaprosili warszawiaków, szczególnie rodziców z dziećmi,  do wzięcia udziału w rodzinnym spacerze szlakiem wydarzeń i sytuacji inspirowanych codziennym życiem harcerzy z Szarych Szeregów. Niemal 200 harcerzy w różnych miejscach miasta odgrywało scenki pokazujące szaroszeregową rzeczywistość, przybliżając  w ten sposób klimat i atmosferę tamtych czasów.

Rajd zakończył udział harcerzy w uroczystej zmianie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, harcerska defilada z pl. Piłsudzkiego na plac przed budynkiem Arsenału oraz Apel pod Arsenałem.

Honorowy patronat nad 42. Rajdem Arsenał objęła prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ciechanowscy harcerze serdecznie dziękują Prezydentowi Ciechanowa Panu Cezaremu Chodkowskiemu za finansowe wsparcie udziału w tym harcerskim wydarzeniu.