11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

104. urodziny Rzeczypospolitej świętowane są w wielu miejscach i na wiele sposobów. W gminie Regimin rozpoczęły się już wczoraj.

W kościele parafialnym w Lekowie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą Adama Rzewuskiego ps. Burza, 17-letniego żołnierza Armii Krajowej, którym zmarł po starciu z niemieckimi żandarmami w 1944 r. Na skwerku przed Urzędem Gminy w Regiminie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który (wraz z flagą) został sfinansowany w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”, któremu patronował premier Mateusz Morawiecki. W Szkole Podstawowej w Regiminie odbył się program artystyczny o tematyce patriotycznej przygotowany przez uczniów gminnych szkół.

– Gdybyśmy spojrzeli w kalendarz dowiedzielibyśmy się że to koleiny 315 dzień w roku, szary, jesienny na dodatek wolny od pracy i szkoły. Dla Nas Polaków jest to jednak dzień szczególny. Po 124. latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń Naszych rodaków Polska odzyskuje wolność. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. “Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana” mówią słowa wielkiej patriotycznej pieśni, poruszającej serca ludzkie. Pamiętajmy o tym! – skomentowała w mediach społecznościowych wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska.

red

Fot. Maciej Zagroba