Nocne pożary w gminie Sońsk

Prawie sto tysięcy zł strat spowodowały trzy nocne pożary, które wybuchły 13 października w gminie Sońsk. 

Relacje filmowe z akcji gaśniczej płonącej suszarni zboża w Bieńkach – Śmietankach.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=I0Qbtm3y3fQ’]

 

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=5Qul7pjBiXo’]

Materiały Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie

Strażacka relacja w…

 

Pierwszy pożar został zgłoszony do straży pożarnej o godzinie 3.28.

Palił się budynek gospodarczy o konstrukcji murowanej kryty blachą w miejscowości Koźniewo Wielkie gm. Sońsk. Zniszczeniu i spaleniu uległa szafa z ubraniami, kosa spalinowa, pilarka do drewna, narzędzia ręczne, oraz płytki ceramiczne około 20m2 . Prawdopodobną przyczyną pożaru było umyślne podpalenie. Straty pożarowe oceniono na 31 tys. złotych. W akcji trwającej 2 godziny 50 minut (czas od wyjazdu do powrotu ostatniego zastępu do strażnicy) udział brały 2 zastępy gaśnicze z OSP Sońsk, jeden zastęp z OSP Gąsocin oraz jeden zastęp z KP PSP Ciechanów.

Kolejny pożar został zgłoszony o godzinie 3.41 w miejscowości Sarnowa Góra gm. Sońsk. Na miejscu strażacy zastali pożar budynku jednorodzinnego. Pożarem objęte było całe poddasze i wyposażenie mieszkania na parterze w pomieszczeniu kuchni. Budynek jednokondygnacyjny , murowany częściowo kryty blachą i eternitem. Wewnątrz budynku znajdowała się butla z gazem propan-butan, którą wyniesiono na zewnątrz. Przybyły na miejsce właściciel budynku poinformował, że w chwili obecnej w budynku nikt nie zamieszkuje i prawdopodobnie w środku nikogo nie ma co potwierdziło wcześniejsze przeszukanie. Następnie zdjęto blachę stanowiącą pokrycie dachu, który uległ zawaleniu. Usunięto również pozostałości krokwi i elementy konstrukcyjne mogące stwarzać zagrożenie dla ratowników. W interwencji trwającej 3 godz.19 minut udział brał jeden zastęp gaśniczy z KP PSP Ciechanów, dwa zastępy z OSP Sarnowa Góra oraz dwa zastępy z OSP Łopacin. Spaleniu uległ dach na całej powierzchni budynku, pomieszczenie i wyposażenie kuchni. Cztery pozostałe pomieszczenia i wyposażenie znajdujące się w nich uległo zalaniu w wyniku prowadzonych działań gaśniczych. Straty pożarowe oceniono na 30 tys. złotych.

Trzeci pożar powstał około godziny 6.47 w miejscowości Bieńki Śmietanki gm. Sońsk. Tym razem paliła się suszarnia do zboża. Na miejscu strażacy zastali wydobywający się dym i ogień z otworów wentylacyjnych na wysokości około 20 m. suszarni wypełnionej kukurydzą. Osób poszkodowanych nie było. Działania zastępów straży pożarnej polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej i gazowej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody przez otwory wentylacyjne do wnętrza na palącą się kukurydzę( jeden prąd wody z łyżki ładowarki JCB a drugi przez otwory wentylacyjne z podestu roboczego suszarni. W trakcie prowadzonych działań dodatkowo wprowadzono dwa prądy wody przez wycięte otwory do wnętrza suszarni. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do stopniowego opróżniania zbiornika wysypując kukurydzę na plac suszarni. Ze względu na duże zadymienie ratownicy prowadzili działania w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Zniszczeniu uległo 10ton kukurydzy, oraz instalacja elektryczna suszarni. Straty oceniono na kwotę 35 tys. złotych a uratowane mienie na 2000 tys.zł. Działania ratownicze trwały 3 godz. 13 min. Udział brały trzy zastępy ratownicze PSP z Ciechanowa oraz 4 zastępy OSP z terenu gminy Sońsk.

Źródło: www.kppspciechanow.pl