Będzie rekonstrukcja bitwy pod Gołyminem

Po dwóch latach w Gołyminie znów zabrzmią okrzyki: “Niech żyje Cesarz!” i “Vive la France!”. Urząd Gminy oraz Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne ,,Czwartacy” razem z rekonstruktorami epoki napoleońskiej zapraszają 1 września na piątą już edycję “Rekonstrukcji Bitwy pod Gołyminem 1806 – Droga do Niepodległości”

Bitwę stoczyły armie francuska i rosyjska. Tak wyglądała gołymińska rekonstrukcja sprzed dwóch lat.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=5xjtvP5vw94[/embedyt]

– Tegoroczna rekonstrukcja odbędzie się 1 września (sobota) o godz. 15. na polu w pobliżu pomnika żołnierzy francuskich przy Urzędzie Gminy w Gołyminie . Wydarzenie wpisuje się w ramy obchodów 100.lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych Sponsorów eventu jest PKN ORLEN S.A – informują organizatorzy.

– W trakcie widowiska będzie można obejrzeć ok. 100 rekonstruktorów w barwnych mundurach z epoki napoleońskiej z różnych rejonów Polski (w tym planowany jest również przyjazd rekonstruktorów z Białorusi). Rekonstruktorzy mają za sobą udział w kilkudziesięciu rekonstrukcjach historycznych w Polsce i w Europie. Planowane jest wykorzystanie w rekonstrukcji kilku replik armat z tamtego okresu. Rekonstrukcja bitwy na specjalnie przygotowanym terenie potrwa około 1,5 godziny, a całe wydarzenie około 4 (czterech) godzin, gdyż planujemy rozpocząć wydarzenie od uroczystej Mszy Św. w Kościele w Gołyminie – 13.30, następnie złożenia kwiatów na grobie Gen. Karola Zielińskiego – polskiego patrioty z czasów epoki napoleońskiej i Powstania Listopadowego i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bitwy pod Gołyminem 1806 r. – informują organizatorzy.

Przed i po zakończonej rekonstrukcji będzie udostępnione dla zwiedzających na terenie jednego z gospodarstw rolnych – obozowisko rekonstruktorów. Autorem scenariusza jest Piotr Pius.