Wybory samorządowe 21 października

21 października będziemy wybierać władze samorządowe. Dziś (14 sierpnia) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego wyznaczające wybory samorządowe na ten właśnie dzień.

W powiecie ciechanowskim, poza radnymi,  wybierać będziemy: prezydenta Ciechanowa, burmistrza Glinojecka oraz wójtów: gminy wiejskiej Ciechanów, Gołymina, Gruduska, Ojrzenia, Opinogóry, Regimina, Sońska. Jeśli zwycięzca pierwszej tury nie zdobędzie 50 proc. głosów plus 1 – druga odbędzie się 4 listopada.

– Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że  w Ciechanowie zamiar ubiegania się o stanowisko prezydenta ogłosili jak na razie – urzędujący prezydent Krzysztof Kosiński (Polskie Stronnictwo Ludowe) i radny miejski Marek Rutkowski (Prawo i Sprawiedliwość). O zamiarze kandydowania mówi też przedsiębiorca Ryszard Geryk.

Opublikowanie zarządzenia premiera oznacza, że od dzisiaj (14 sierpnia) mogą już powstawać komitety wyborcze tworzone przez: wyborców, stowarzyszenia, organizacje społeczne, partie polityczne czy koalicji tych partii. W porównaniu z poprzednimi latami teraz będziemy wybierać radnych na pięcio- a nie na czteroletnią kadencję. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci będą mogli swe urzędu tylko przez dwie kadencje.

W powiecie ciechanowskim w Glinojecku i gminach wiejskich radni będą wybierani w okręgach jednomandatowych. Jako, że Ciechanów ma jeszcze powyżej 20 tys. mieszkańców – tu okręgi będą wielomandatowe.