Czerwińsk będzie miastem

Od 1 stycznia przyszłego roku historyczna Ziemia Ciechanowska wzbogaci się o nowe miasto – Czerwińsk nad Wisłą – w obecnym powiecie płońskim. 11 lipca opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

Razem z Czerwińskiem prawa miejskie otrzymają także: Klimontów (woj. świętokrzyskie) oraz Lututów i Piątek (woj. łódzkie). W ten sposób Czerwińsk stanie się trzecim miastem, po Płońsku i Raciążu, w powiecie płońskim.

Czerwińsk nad Wisłą ma bardzo bogatą historię sięgającą X/XI w. Słynie z wielu zabytków, w tym przede wszystkim z XII-wiecznej bazyliki. To właśnie w Czerwińsku w 1410 r. król Władysław Jagiełło wyznaczył miejsce zbiórki dla wojsk polskich i litewsko-ruskich zdążających na wojnę z Zakonem Krzyżackim.

Historyczna Ziemia Ciechanowska – część Księstwa Mazowieckiego, a potem województwa mazowieckiego Rzeczypospolitej Obojga Narodów – składała się z trzech powiatów: ciechanowskiego, przasnyskiego i sąchockiego (sochocińskiego). Rozciągała się od Czerwińska nad Wisłą na południu po Chorzele (powiat przasnyski) i Janowo (dziś województwo warmińsko-mazurskie) na północy.

Więcej o Czerwińsku na:http://czerwinsk.pl/index.php

Fot. Urząd Gminy w Czerwińsku nad Wisłą