Na koniec 2024 roku w województwie mazowieckim w rejestrze REGON zarejestrowanych było 1052,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Pod względem formy prawnej dominowały osoby fizyczne – 64,5%, a następnie spółki – 28,1%, stowarzyszenia i organizacje społeczne – 1,9% oraz fundacje – 1,1%. Spółdzielnie stanowiły – 0,2%, a pozostałe formy prawne – 4,3% wszystkich podmiotów.
Top pięciu najczęściej nowo rejestrowanych działalności w ciągu 2024 r. (według sekcji PKD 2007) to sekcje: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 16,4%; handel; naprawa pojazdów samochodowych – 14,2%; budownictwo – 12,2%; informacja i komunikacja – 11,1%; pozostała działalność usługowa – 7,6%.
Wskaźnikiem określającym skalę przedsiębiorczości na danym obszarze, jest liczba podmiotów w przeliczeniu na 1000 ludności. W województwie mazowieckim w 2024 r. wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 191 i był wyższy niż w roku ubiegłym. Na terenie Mazowsza największy odsetek firm zajmował się działalnością z zakresu handlu; naprawy pojazdów samochodowych – łącznie stanowiły one 19% wszystkich podmiotów.
Z prognoz na 2025 r. wynika, że największe braki kadrowe występują w branżach: medyczno-opiekuńczej; edukacyjnej; TSL (Transport, Spedycja, Logistyka); budowlanej; produkcyjno-przetwórczej; finansowo-prawnej; ochrony i bezpieczeństwa; elektro-energetycznej oraz mechaniczno-motoryzacyjnej.
Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy liczą się nie tylko twarde kompetencje, ale także umiejętności miękkie. Wśród najbardziej pożądanych, pracodawcy wyróżniają: komunikację, pracę zespołową, zarządzanie czasem, kreatywność oraz przywództwo, czyli umiejętności zarządzania zespołem.

Urząd Statystyczny w Warszawie