200 lat temu urodził się Zygmunt Krasiński

Uroczystością w warszawskim kościele Świętego Krzyża, gdzie od niedawna znajduje się epitafium Zygmunta Krasińskiego rozpoczęły się obchody 200. rocznicy urodzin poety.

Dzień później (niedziela, 19 lutego) główne uroczystości przeniosły się do Opinogóry. Była msza św. w kościele parafialnym, złożenie kwiatów w krypcie Krasińskich oraz programy artystyczne zaprezentowane we Dworze Krasińskich przez uczniów szkół noszących imię poety – I LO w Ciechanowie i Gimnazjum w Opinogórze.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Wr7x8NXLxpk’]

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=mOwN3PCuUzc’]

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=gsM3AvXam9I’]W kościele dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz odczytał okolicznościowy list od marszałek Sejmu Ewy Kopacz, a poseł Robert Kołakowski i senator Jan Maria Jackowski odczytali rocznicowe uchwały przyjęte przez obie izby parlamentu.

We Dworze odbyła się też prezentacja znaczka, kartek pocztowych i koperty pierwszego dnia obiegu wydanych przez Pocztę Polską z okazji rocznicy. Goście obejrzeli również wystawy poświęcone poecie, w tym pierwodruków jego dzieł. Prelekcję na temat poety wygłosił dyr. Roman Kochanowicz.

a