33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W sobotę 13 grudnia przypada 33. rocznica wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zapalenia “Światła Wolności”. W Ciechanowie przed Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki można oglądać przygotowaną przez IPN wystawę “Ofiary Stanu Wojennego”.

Zapal-swiatlo-Wolnosci_mini

 

IPN apeluje do wszystkich o udział w kampanii społecznej Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL. – Chcemy, by 13 grudnia, o godz. 19:30, w oknach w całej Polsce zapłonęły świece. Będzie to nawiązanie do gestu dwóch wybitnych mężów stanu – papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana – którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach – czytamy na stronie internetowej IPN.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=qOON5uLGS3o’]

Na wystawie przed ciechanowskim PCKiSz możemy poznać sylwetki 56 ofiar stanu wojennego – tych powszechnie znanych jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko i tych, których nazwiska nie zapisały się mocniej w powszechnej świadomości.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=bkzVG_tPjXQ’]

I jeszcze materiał filmowy IPN promujący tę wystawę. Instytut zachęca samorządy do wyświetlenia go 13 grudnia w “przestrzeni miejskiej”.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=kTMRuzoQ1-Y’]