36 nowych terytorialsów złożyło przysięgę na ciechanowskim Rynku

W sobotę 36 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej  złożyło przysięgę wojskową na Rynku w Ciechanowie. Towarzyszyło im 40 ochotników, którzy przez ostatnie 8 dni brali udział w szkoleniu wyrównawczym.

Sobotnia uroczystość była pierwszą po pandemii przysięgą zorganizowana poza murami koszar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, rodziny przysięgających oraz mieszkańcy Ciechanowa, którzy oprócz zaprzysiężenia nowych terytorialsów, mieli możliwość również posłuchać autorskich utworów muzycznych raperów służących w 52. batalionie lekkiej piechoty, a także  obejrzeć pokaz walki w bliskim kontakcie w wykonaniu żołnierzy brygady, którzy w życiu prywatnym trenują sztuki walki i osiągają sukcesy na arenie krajowej a nawet międzynarodowej.

Do przysięgi przystąpiło 36 ochotników, którzy jak przyznają, jednym z argumentów wstąpienia w szeregi WOT jest obecna sytuacja geopolityczna. Pochodzą z całego północnego Mazowsza, są wśród nich przedstawiciele różnych zawodów i środowisk, m.in. psycholog, ślusarz, szklarz, uczniowie, studenci, nauczyciele, magazynierzy, sprzedawcy, pracownicy biurowi.

W imieniu żołnierzy zabrał głos szer. Mateusz Hajduk, kierownik działu sprzedaży w jednej z legionowskich firm, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że przysięga na sztandar to najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza, a 16 dni szkolenia to dopiero początek szkoleń jakie czekają ich w najbliższych 3 latach.

Podczas uroczystości 6 żołnierzy zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia podstawowego, wśród nich m.in. 18 -letni uczeń z Ciechanowa, pedagog z powiatu ostrowskiego, nauczyciel matematyki z Warszawy i psycholog z powiatu wołomińskiego.

Żołnierze, którzy w sobotnie przedpołudnie złożyli przysięgę na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, w zależności od miejsca zamieszkania zasilą szeregi pododdziałów brygady funkcjonujących w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.

Zostań jednym z nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-65 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/

Kolejne szkolenie, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z rejonu północnego Mazowsza rozpocznie się 7 lipca w Ciechanowie w ramach projektu Wakacje z WOT

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT