70. rocznica śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza – „Roja”

13 kwietnia 1951 r. we wsi Szyszki (powiat pułtuski) próbując przebić się przez obławę przeważających sił KBW, UB i MO zginęli Mieczysław Dziemieszkiewicz – ps. „Rój” – jeden z najważniejszych dowódców antykomunistycznej, niepodległościowej partyzantki na północnym Mazowszu i jego podkomendny Bronisław Gniazdowski – ps. „Mazur”.

Wydała ich dziewczyna „Roja”, bo komunistyczna bezpieka aresztowała jej rodziców i wydanie ukochanego miało być ceną za ich wolność.

Do dziś nie udało się odnaleźć miejsca pochówku „Roja” i „Mazura”. 1 marca 2018 r. Mieczysław Dziemieszkiewicz został patronem 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. A we wrześniu tego samego roku prezydent Andrzej Duda awansował go pośmiertnie do stopnia podporucznika.

Dzisiaj (13 kwietnia) w Szyszkach, przy pomniku symbolizującym miejsce śmierci obydwu partyzantów odbędą się organizowane przez Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW, skromne z uwagi na pandemiczne obostrzenia, uroczystości rocznicowe. Początek – godz. 17.

Red

Fot. Podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/“Rój” – drugi z prawej, ze swoimi żołnierzami