95. Urodziny Niepodległej Rzeczypospolitej

Rozpoczynamy wielkie świętowanie 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już dzisiaj (niedziela 10 listopada) koncerty w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, a jutro kulminacja obchodów, którą w Ciechanowie rozpocznie o godz. 10. msza św. w kościele farnym.

Uroczystości odbędą się także m.in. w Glinojecku.

glinojeck11

 

Program obchodów w:

Informacje Urzędu Miasta Ciechanów, Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Ciechanów 

Prezydent Ciechanowa zaprasza na obchody Święta Niepodległości. 11 listopada o godz. 10.00 w kościele farnym będzie odprawiona msza w intencji ojczyzny, o 11.30 apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem ma1rszałka na Pl. Piłsudskiego. O godz. 13.00 zapraszamy na Pl. Jana Pawła II na wspólne świętowanie – „Urodziny Niepodległej – serce miasta bije dla niej”. O godz. 16.00 przed ratuszem rozpocznie się koncert zespołu Red Lips.

10 listopada (niedziela), godz. 16.00 – Koncert patriotyczny z okazji obchodów Święta Niepodległości pod patronatem Starosty Ciechanowskiego.

W programie pieśni patriotyczne w wykonaniu grup zuchów i harcerzy, Studia Piosenki PCKiSz, występ zespołu „Funny” oraz recytacje członków Koła Recytatorskiego PCKiSz. Po części artystycznej wyświetlony zostanie niemy film wojenny z 1920 r. „Dla Ciebie, Polsko” w reżyserii Antoniego Bednarczyka.
Współorganizacja z Hufcem Ciechanów Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Sala widowiskowa, wstęp wolny.

11 listopada (poniedziałek), godz. 18.00 –   Spotkanie z reżyserką – Marią Dłużewską i projekcja jej dwóch filmów: „Polacy” oraz „Piwko dla niedźwiedzia”. Seanse w ramach DKF.
Filmy Marii Dłużewskiej. Pierwszy-obraz o Polakach, prawdziwych naukowcach, którzy wbrew oficjalnym wersjom w sprawie Katastrofy Smoleńskiej, poszukują prawdy o tym, co stało się 10.04.2010 r. To piąty obraz dokumentalistki związany z katastrofą smoleńską. Drugi film pokazuje historię walecznego niedźwiedzia, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Dzielny miś (ur. w 1941 w pobliżu Hamadan w Persji, zm. 2 grudnia 1963 w Edynburgu) wyznaczył naszym wojskom szlak wojenny. Marszruta, która trwała w Iraku, Syrii, Palestynie, Egipcie i Włoszech, na stałe wpisała się w dzieje polskiego oręża. Kapral Piotr Prendysz ochrzcił nowego towarzysza broni imieniem Wojtek i nakazał zabrać do konwoju. Niedźwiedź brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Film na podstawie książki ciechanowianina Wiesława Antoniego Lasockiego. „Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu”.
Sala widowiskowa, wstęp wolny.

Opinogóra

Zapraszamy na 518 koncert, który odbędzie się 10 listopada 2013 r., o godz. 12.00 w Dworze Krasińskich. Podczas koncertu wystąpią: prof. Jadwida Rappe, wybitna polska śpiewaczka wraz ze swoimi uczniami klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Warszawie, z towarzyszeniem akompaniatorki Aliny Hoffmann.