Akcja “Żołnierska Pamięć”. Terytorialsi porządkowali groby poległych za Ojczyznę

Żołnierze z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie przed dniem Wszystkich Świętych sprzątali żołnierskie groby i pomniki poświęcone walczącym za Ojczyznę. Wojskowi odwiedzili cmentarze w Ciechanowie, Sochocinie i Mławie.

Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Płońskiej w Ciechanowie żołnierze uporządkowali grób Adama Dziemieszkiewicza pseudonim Pogoda, brata legendarnego Mieczysława – Roja, którego imię nosi 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

– Porządkujemy groby, tak jak co roku, dbamy, żeby były czyste zadbane, zapalamy znicze. Pamiętamy – mówił por. Mirosław Kierylak z 51. Batalionu Lekkiej Piechoty w Ciechanowie. –  Troska o miejsca pamięci o to, żeby ta pamięć była wiecznie żywa jest dla nas żołnierzy dziedziczących tradycje Armii Krajowej, obowiązkiem – dodała szer. Natalia Drozdowska.

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Gostkowskiej w Ciechanowie, w ramach akcji “Żołnierska Pamięć ” uporządkowana została kwatera żołnierzy Wojska Polskiego i osób cywilnych, poległych podczas walk w 1939 r., jak i pomordowanych przez Niemców w latach 1939 – 1945. – Inicjatywa “Żołnierska Pamięć” ma przede wszystkim przypominać młodym pokoleniom żołnierzy o bohaterskich czynach ich poprzedników, którzy walczyli   za naszą wolność – mówiła Elżbieta Obrębska, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

red

Fot. Maciej Zagroba

jsk Obrony Terytorialnej.