Amerykański sztab w Ciechanowie

– Ciechanów jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozlokowany amerykański ciężki sprzęt. To finał długich rozmów i konsultacji. Przedstawiliśmy stronie amerykańskiej jak najlepsze propozycje. To w Ciechanowie planowane jest rozmieszczenie dowództwa amerykańskiej brygady jak również 200 jednostek sprzętu – powiedział w czwartek 15 października w Ciechanowie minister obrony, wicepremier Tomasz Siemoniak.

siemonika2

Wicepremier Tomasz Siemoniak przed ciechanowskim Ratuszem – fot. mon.gov.pl

Szef MON dodał, że szczegóły będą ustalane ze stroną amerykańską. Przypomnijmy, że Ciechanów – jak podaje MON – obok Łaska, Drawska Pomorskiego, Skwierzyny i Choszczna będzie miejscem amerykańskich składów broni.

Komentarz prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego:

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=4EFKQNN8DNY’]

Komunikat MON o ciechanowskiej wizycie ministra Siemoniaka w

W czwartek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przebywał w Ciechanowie, gdzie zwiedził dawny kompleks wojskowy, który w przyszłości będzie przeznaczony na skład amerykańskiego sprzętu wojskowego w Polsce.
Ciechanów, obok obiektów należących do: Bazy Lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie w Drawsku Pomorskim, kompleksów wojskowych w Skwierzynie i Choszcznie, będzie miejscem amerykańskich składów broni, które zostały określone w porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Wicepremier wizytując miejsce przyszłych magazynów sprzętu wojskowego USA mówił o ostatnich ustaleniach ze stroną amerykańską na temat utworzenia w Polsce baz ciężkiego sprzętu.- Ciechanów jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozlokowany amerykański ciężki sprzęt. To finał długich rozmów i konsultacji. Przedstawiliśmy stronie amerykańskiej jak najlepsze propozycje. To tu w Ciechanowie planowane jest umieszczenie dowództwa amerykańskiej brygady, jak również 200 jednostek sprzętu – dodał. Szczegóły jednak będą jeszcze ustalane ze stroną amerykańską – podkreślił minister.

Szef MON mówił, że na potrzeby bazy przekazane zostanie 25 hektarów i 50 nieruchomości. –Chcemy, aby prace adaptacyjne prowadzone były jak najszybciej, tak aby przed szczytem NATO w Polsce baza już działała – zaznaczył Tomasz Siemoniak.

Liczymy także na dobrą współpracę z władzami miasta – zaznaczył wicepremier.

***

Międzyrządowe porozumienie Polski i Stanów Zjednoczonych ma charakter wykonawczy w stosunku do Umowy o statusie sił zbrojnych USA na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (SOFA). Jego celem jest udostępnienie siłom amerykańskim uzgodnionych obiektów i terenów służących realizacji wspólnych celów obronnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Polska stała się jednym z beneficjentów amerykańskiej Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w Warszawie w ubiegłym roku.

Porozumienie umożliwia stronie amerykańskiej wydatkowanie z własnego budżetu środków na rozwój niezbędnej infrastruktury, umożliwiającej obecność sił zbrojnych USA na terenie Polski. Może ona przybrać postać rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów.

Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie. Jest to kontynuacja dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej między obydwoma krajami w ostatnich latach. Przykładem tego są realizowane przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach Aviation Detachment, Heavy Detachment, czy rotacyjna obecność baterii rakiet Patriot na terenie Polski.

http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2015-10-14-wizyta-ministra-siemoniaka-w-ciechanowie/