Badajmy się i bądźmy zdrowi! Mława, 24 lipca – “Z profilaktyką na Ty”

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza w sobotę 24 lipca w godzinach 14.00-20.00 do Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie. To będzie wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowotnej, podczas którego będzie można m.in. wykonać badania profilaktyczne, wyrobić kartę EKUZ, uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.

– Eksperci podkreślają, że niedostatecznie dbamy o swoje zdrowie, co wyraża się m.in. niewykonywaniem badań diagnostycznych. Ten problem pogłębiła pandemia koronawirusa. Wielu z nas odłożyło wizyty w gabinetach lekarskich i badania profilaktyczne – mówi Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ. – Teraz, gdy sytuacja epidemiologiczna uległa zdecydowanej poprawie myślę, że najwyższy czas pomyśleć o swoim zdrowiu
i profilaktyce. Jedną z inicjatyw, która ma w tym pomóc, jest uruchomiony 1 lipca 2021 r. rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki niemu każdy Polak po 40. roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych.

Podczas wydarzenia promującego profilaktykę zdrowotną w Mławie uczestnicy wydarzenia będą mogli

  • skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, w tym z badania w mammobusie (w godz. 12.00-18.00 dla kobiet w wieku 50-69 lat w ramach programu profilaktycznego), dermobusie i osteobusie;
  • wykonać badania diagnostyczne: pomiar cukru,  ciśnienie tętnicze, PEF (szczytowy przepływ wydechowy), pomiar masy ciała, wzrostu oraz obliczanie wskaźnika BMI i analizy składu ciała;
  • zasięgnąć porad lekarzy specjalistów, a także dietetyka, pedagoga, psychologa i pracownika socjalnego.

W tym dniu będzie również możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w SP ZOZ przy ul. 18 Stycznia 4.

Ponadto pracownicy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzą na pytania dotyczące programu Profilaktyka 40 PLUS, a także będą wydawać karty EKUZ oraz potwierdzać profil zaufany umożliwiający dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

W programie wydarzenia przewidziano także atrakcje dla najmłodszych i pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Miastem Mława i Starostwem Powiatowym w Mławie, a także z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Mławie, Państwową Uczelnią Zawodową im. I. Mościckiego w Ciechanowie, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mławie, Zespołem Ośrodków Wsparcia w Mławie, Komendą Powiatową Policji w Mławie.

Więcej na temat Programu Profilaktyka 40 Plus: 
https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus