Baza łóżkowa dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – spotkanie z dyrektorami mazowieckich szpitali

W najbliższych dniach Wojewoda Mazowiecki planuje poszerzyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3000 miejsc i również baza łóżek respiratorowych zgodnie z decyzjami będzie sukcesywnie powiększana. Decyzjami wydanymi wczoraj liczba respiratorów dla osób z COVID-19 powiększyła się  do 170 i jest codziennie zwiększana.

Wojewoda Mazowiecki odbył dziś spotkanie z Dyrektorami mazowieckich szpitali oraz z przedstawicielami władz samorządowych, m.in. Marszałkiem Województwa Adamem Struzikiem oraz Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy – Pawłem Rabiejem. Celem spotkania było omówienie planowanych decyzji dotyczących dalszego poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.

-Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, która wymaga podjęcia wyjątkowych działań. Decyzje, które musimy podejmować nie są łatwe,  ale wszyscy jesteśmy nakierowani na dobro pacjenta i wciąż udaje nam się pokonywać trudności. Zarządy Szpitali są informowane o podejmowanych decyzjach najszybciej, jak jest to możliwe. Rząd chce zapewnić też  dodatkowe wsparcie służby zdrowia poprzez zwiększenie dodatku dla personelu medycznego, zajmującego się leczeniem COVID-19 – z 50 procent do 100 procent wynagrodzenia – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że dodatek w postaci 100 proc. wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny, walczący z COVID-19 w szpitalu II i III poziomu zabezpieczenia. Dodatek otrzyma także personel medyczny ZRM oraz SOR, diagności laboratoryjni w laboratoriach covidowych.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest w stałym kontakcie ze szpitalami i na bieżąco przekazuje im wytyczne dotyczące walki z koronawirusem.

Urząd Wojewódzki systematycznie kierował pisma do dyrekcji placówek medycznych informujące o konieczności przygotowania się na różne scenariusze epidemii. Instrukcje przekazywane szpitalom wynikają z przyjętej strategii poszerzania bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.  Baza ta poszerzana jest stopniowo, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych z powodu innych schorzeń. Dyrektor Wydziału Zdrowia polecił już kilka tygodni temu szpitalom przygotowanie planu logistycznego przekształcenia oddziałów dla pacjentów z COVID-19 zgodnie z wymogami sanitarnymi. Kierowane były też wytyczne dotyczące organizacji pracy z SOR/izb przyjęć, m.in. wytyczne dotyczące dezynfekcji – tak, by była ona przeprowadzana sprawnie.  Ponadto polecono szpitalom dokonanie przeglądu instalacji gazów medycznych i zapasów tlenu, co jest kluczowe w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Na Mazowszu obecnie wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym  na poziomie I – 58 , na poziomie II – 33, na poziomie III – 2 (CSK MSWiA, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii). Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia się 294 łóżka przygotowane dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II – 2 000 łóżek, na poziomie III – 462 łóżka.

Kilkadziesiąt łóżek przeznaczonych dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid, zapewni niepubliczne placówki służby zdrowia – Medicover i LuxMed.

W ostatnich dniach Wojewoda Mazowiecki wydał 9 decyzji na podmioty lecznicze, w celu zwiększenia bazy łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.

Powyższe decyzję dotyczą placówek:

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,

–        Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim,

–        Wojskowego Instytutu Medycznego dla szpitala przy ulicy Szaserów 128 w Warszawie oraz dla podmiotu leczniczego przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie,

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,

–        Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie,

–        Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie,

–        Mazowieckiego Centrum Leczenie Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.

Szpitale są zobowiązane realizować decyzje wojewody. Liczba łóżek respiratorowych wynikająca z nałożonych decyzji to 188, jednak nie wszystkie szpitale wdrożyły dotychczas decyzje Wojewody. Wszystkie decyzje są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami. Wojewoda Mazowiecki podziękował za realizację dotychczas wydanych decyzji.

Ministerstwo Zdrowia we wrześniu i październiku przekazało sprzęt medyczny do podmiotów leczniczych. Do szpitali na Mazowszu dzięki wsparciu z Unii Europejskiej trafiło 14 respiratorów, 77 kardiomonitorów, 114 pulsoksymetrów. Ponadto do podmiotów leczniczych, które zajmują się podstawową opieką zdrowotną trafi 1 325 pulsoksymetrów. Wojewoda Mazowiecki pozyskuje również respiratory z Agencji Rezerw Materiałowych i sukcesywnie będzie je przekazywać do placówek.

W ostatnim miesiącu za pośrednictwem Wojsk Obrony Terytorialnej do podmiotów leczniczych dostarczono środki ochrony indywidualnej: 700 tys. szt. masek trójwarstwowych; 120 tys. szt. półmasek; 100 tys. szt. przyłbic; 90 tys. szt. gogli; 40 tys. szt. kombinezonów ochrony biologicznej; 1,4 mln szt. rękawiczek nitrylowych; 400 tys. szt. rękawiczek lateksowych; 54 tys. szt. fartuchów flizelinowych; 20 tys. szt. fartuchów chirurgicznych; 4 tys. szt. czepków ochronnych.

Informujemy także, że codzienne zbiera się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. służb wojewody, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z poszerzonym zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego.

Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne