Beannachtaí na Féile Pádraig duit!

Czyli  po polsku – Szczęśliwego Dnia Świętego Patryka, bo to właśnie patron Irlandii jest jednym, obok Zbigniewa i Gertrudy, dzisiejszych (czwartek, 17 marca) solenizantów.

Przyszły patron Zielonej Wyspy żył na przełomie 4 i 5 wieku. Był Brytem porwanym i sprzedanym w niewolę do Irlandii. Po ucieczce do Galii przyjął święcenia kapłańskie, a do Irlandii powrócił jako biskup misyjny. Budowniczy wielu irlandzkich kościołów, zasłynął cudami, które przyczyniły się do nawrócenia na chrześcijaństwo mieszkańców wyspy.

Można by rzec, że św. Patryk (i jego następcy) był bardzo skuteczny, bo w spisie powszechnym z 2006 r. prawie 87 proc. Irlandczyków zadeklarowało wiarę chrześcijańską, tylko 4,4 proc. – „bez religii”, agnostyków było 1515, a ateistów zaledwie 929.

Imię Patryk to skrócona wersja łacińskiego Patrycjusza, oznaczająca „szlachetnie urodzonego”. Znane osoby noszące to imię to m.in. koszykarz NBA Patrick Ewing, amerykański polityk Patrick Buchanan, holenderski piłkarz Patrick Kluivert, amerykański aktor Patrick Swayze.

Dzień św. Patryka jest oficjalny świętem w Irlandii. W Polsce tego dnia organizowanych jest wiele okolicznościowych imprez.

Zbigniew to z kolei jedno z najpoularniejszych polskich imion. Pochodzi ze słowiańskiego „zbyć”, „pozbyć” się „gniewu”. Historia i teraźniejszość odnotowały wiele znanych osób noszących to imię, począwszy od księcia Zbigniewa, żyjącego w XII w. starszego syna księcia Władysława Hermana. Kardynał Zbigniew Oleśnicki, były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Zbigniew Brzeziński, działacz „Solidarności” Zbigniew Bujak, poeta Zbigniew Herbert, piłkarz Zbigniew Boniek, aktor Zbigniew Zapasiewicz, europoseł Zbigniew Ziobro.

Także obecnie w Ciechanowie i powiecie nie brakuje słynnych Zbigniewów. Proboszcz parafii pw. św. Józefa ks. Zbigniew Adamkowski, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Gutowski, były dyrektor szpitala Zbigniew Trzeciak, były starosta Zbigniew Bartoszko, radny miejski Zbigniew Kędzierski, sekretarz miasta Zbigniew Sawicki.

Gertruda to imię germańskie. Kobietom noszącym to imię lepiej chyba w drogę nie wchodzić, bo oznacza ono: „silna w walce oszczepem”. Imię to nosiła m.in. córka Mieszka II i Rychezy – jako autorka łacińskich modlitw zapisanych prozą poetycką w tzw. „Kodeksie Gertrudy” jest uważana za najdawniejszego polskiego pisarza znanego z imienia.

Patrykom, Patrycjom, Zbigniewom, Gertrudom – wszystkiego najlepszego.

opr. msz