Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II

Dzisiejsza niedziela (1 maja) to dzień szczególny – Święto Miłosierdzia Bożego i jednocześnie uroczystości beatyfikacyjne w Watykanie Papieża Jana Pawła II – tego, który to święto ustanowił. Świętować będziemy też w Ciechanowie.

Papieża – Polaka wspomina, specjalnie dla ciechtivi.pl, poseł Mirosław Koźlakiewicz, członek Rady Społecznej przy Biskupie Płockim.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=DQsbIS_lJg8′]

Na mszy św. o godz. 12. w kościele w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej ks. wikariusz Jarosław Korniak (proboszcz Jan Jóźwiak i ks. wikariusz Krzysztof Ruciński są na pl. św. Piotra w Watykanie) modlił się będzie przy nowym ołtarzu Błogosławionego Jana Pawła II. Dla wiernych z tej parafii dzisiejsza niedziela to szczególny dzień – wyniesiony dziś na ołtarze Papież – Polak będzie patronem kościoła parafialnego, który 13 maja zostanie konsekrowany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Będzie to pierwsza świątynia w diecezji posiadająca takiego patrona.

Jeśli pogoda pozwoli – dziś od 13. Katolickie Radio Ciechanów prowadzić będzie Studio Otwarte poświęcone Janowi Pawłowi II. Będzie wielu gości, a dziennikarki KRC będą na żywo łączyły się z ciechanowskimi i płockimi księżmi będącymi dziś w Watykanie.

Ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, proboszcz parafii pw. św. Józefa (Fara) zaprasza dzisiaj na godz. 18. Na placu przy Farze, przed pomnikiem Jana Pawła II odprawiona zostanie msza św. Po jej zakończeniu odbędzie się koncert papieski z okazji beatyfikacji. W programie m.in. papieskie teksty oraz pieśni religijne. Będzie też można nabyć okolicznościowy znaczek pocztowy z błogosławionym Janem Pawłem II.

Niewykluczone, że w przypadku złej pogody uroczystości zostaną przeniesione do Fary.

Nowego błogosławionego wspominać będą dzisiaj także kapłani i wierni ciechanowskiej parafii pw. św. Piotra Apostoła, którzy mają dzisiaj odpust parafialny. Msza św. odpustowa rozpocznie się o godz. 13. Odprawi ją i kazanie wygłosi ks. Jan Tuszyński proboszcz z Lekowa.

Papieskie uroczystości odbędą się nie tylko dzisiaj i nie tylko w Ciechanowie. Np. w Pałukach, we wtorek 3 maja, przy kościele parafialnym odsłonięty zostanie pomnik błogosławionego Jana Pawła II.

Papieski pomnik w Pałukach

A w Płocku – stolicy naszej diecezji dzisiaj na Placu Celebry, gdzie 20 lat temu Papież sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki płockiej, odsłonięty zostanie pamiątkowy obelisk – informuje rzeczniczka biskupa Elżbieta Grzybowska. – Na monumencie jest obsadzona pamiątkowa tablica, którą kilka lat temu umieszczono w tym miejscu. Na obelisku znajdzie się także wizerunek Jana Pawła II oraz fragment homilii, wygłoszonej podczas nabożeństwa w Płocku.

Biskup Piotr Libera zdecydował, że dzisiaj w Godzinę Miłosierdzia, czyli o godz. 15. w Płocku i diecezji zabiją kościelne dzwony, dla uczczenia błogosławionego Jana Pawła II.

 Majowy, weekendowy odpoczynek

 W sobotni wieczór (30 kwietnia) bawiliśmy się na Pikniku Europejskim w Ciechanowie. W długi, majowy weekend nie będzie nam brakowało także innych atrakcji – np. w Opinogórze, czy Glinojecku.

I tak w Opinogórze – już dzisiaj (1 maja) meta III Ulicznego Biegu Między Zamkami Ciechanów – Opinogóra. Bieg organizuje Klub Biegacza przy ciechanowskim TKKF “Promyk”. Zawodnicy wystartują sprzed ciechanowskiego Zamku o godz. 11. Do pokonania będą mieli dystans 10 km.

A dzień później (2 maja) – również tradycyjnie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na “Imieniny u Zygmunta” – czyli doroczne obchody imienin Zygmunta Krasińskiego.

Tego samego dnia w Glinojecku stawiać będą na rodzinę. Odbędzie się tam Festyn Rodzinny. Początek – godz. 17., a w programie m.in.: liczne konkursy, wesołe miasteczko i muzyczny koncert. Imprezę organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

W weekendowym imprezowaniu nie zapomnijmy, że 2 maja to Dzień Flagi. Pierwsze białoczerwone flagi pojawiły się już na domach w sobotę (30 kwietnia), m.in. w Ciechanowie i Ościsłowie. No i, że wtorek 3 maja to święto Konstytucji 3. Maja. W Ciechanowie uroczystości patriotyczne ze mszą św. w intencji Ojczyzny, już tradycyjnie odbędą się na pl. Kościuszki.

A ciechanowianie o lewicowych poglądach mogą dzisiaj (1 maja) pójść na wiec pod pomnik “Walka – Męczeństwo – Zwycięstwo”, gdzie o 10. rozpocznie się pierwszomajowy wiec organizowany przez SLD.

opr. msz, realizacja: Jerzy Wierzbicki, fot. Marek Szyperski