Będą prace nad zmianą planu dla Krubina II

Dyskusja o ewentualnym dopuszczeniu na osiedlu Krubin II budownictwa mieszkaniowego wywołała najwięcej emocji podczas ostatniej (czwartek 31 marca) sesji Rady Miasta Ciechanowa. Wszystko przez to, że jednym z wnioskodawców zmiany planu zagospodarowania przestrzennego osiedla była spółka ABC, której prezesem jest brat prezydenta Waldemara Wardzińskiego.

Spółka na drugiej licytacji ogłoszonej przez komornika sądu rejonowego kupiła teren dawnej Cegielni Krubin o powierzchni ok. 9,5 ha. Obecnie obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza funkcje usługowo-przemysłowe.

Uchwała została przyjęta – za zagłosowało 12 radnych z koalicji PO-Wspólnota Samorządowa; sześcioro radnych (w większości z koalicyjnego PSL) wstrzymało się od głosu, a trzech z opozycyjnego PiS-u było przeciw.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=L4JITVwHRn8 ‘]

 Wcześniej nie obyło się jednak bez dyskusji. Tak jak było do przewidzenia – z płomiennym atakiem na projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wystąpił radny opozycyjnego PiS Zbigniew Kędzierski – w ostatnich wyborach samorządowych rywal ubiegającego się o ponowny wybór prezydenta Wardzińskiego (PO).

Kędzierski przypomniał, że obowiązujący dla Krubina II plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony niewiele ponad dwa lata temu i spytał jakie okoliczności powodują tak szybką nowelizację? Jego zdaniem – nie zaszło nic, co zmuszało do zmiany planu. Radny PiS przedstawił wyliczenia, według których, jego zdaniem po dopuszczeniu w planie funkcji mieszkaniowych znacznie wzrośnie wartość terenów, które kupiła tam spółka ABC. – Ja wiem panie prezydencie, że brat to ktoś bardzo bliski – powiedzał na sesji Kędzierski. – Nie chcę przytaczać tutaj powiedzenia o żonie Cezara. Ale myślę, że wolna od cienia podejrzeń powinna być nie tylko żona Cezara, ale każdy członek rodziny. Działalność publiczna to służba dla dobra wszystkich, a nie tylko dla wybranych.

Jak zarzuty radnego Kędzierskiego komentuje prezydent Waldemar Wardziński?

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_EbTp4HHEJA’]

 

Zbigniewa Kędzierskiego skrytykowali radni koalicji. – Szkoda, że pan nie wystartował w przetargu, mógłby pan wtedy zrealizować swój plan – mówił radny PO Artur Sobotko. – Dzięki tej zmianie do miejskiego budżetu wpłyną kolejne pieniądze, np. za opłaty adiacenckie. – Jaką mamy gwarancję, że ktoś tam nie zbuduje np. fabryki asfaltu? – pytał inny radny Platformy Leszek Ryms, którego zdaniem takie niebezpieczeństwo istnieje, gdy na osiedlu dopuszczone są tylko funkcje usługowo-przemysłowe.

– Nie można się zgodzić z tezą, że radni którzy zagłosują “za” nie są uczciwi – mówił radny Wojciech Jagodziński z Ciechanowskiej Wspólnoty Samorządowej. – Wiele razy zastanawialiśmy się w jaki sposób rozwinąć inwestycje na Krubinie.

Przyjęcie uchwały komentuje dla ciechtivi.pl prezydent Wardziński.

[yframe url='[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=pdw-14MbbTA’]’]

msz