Bez rejestracji, uprawnień, ubezpieczenia i przeglądu

-16-latek poruszał się po ulicach Ciechanowa motorowerem bez tablic rejestracyjnych, bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, bez przeglądu, nie mając uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Dodatkowo popełnił wykroczenie w ruchu drogowym. Młody mieszkaniec powiatu ciechanowskiego odpowie teraz przed sądem rodzinnym – informuje oficer prasowy KPP Ciechanów kom. Jolanta Bym.

-W piątek około godz. 10:40 w Ciechanowie na skrzyżowaniu ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych z ul. 11 Listopada funkcjonariusze z ciechanowskiej policji zauważyli jak motocyklista wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Widząc popełnione wykroczenie przez kierującego, zatrzymali go do kontroli na ul. Płońskiej. Jak się okazało, motocyklistą był 16-letni mieszkaniec pow. ciechanowskiego. Nieletni nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami a dodatkowo poruszał się motorowerem bez tablic rejestracyjnych, niezarejestrowanym, bez obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz bez przeglądu technicznego – relacjonuje kom. Bym.

Policjanci ustalili, że motorower miał służyć 16-latkowi do dojeżdżania do szkoły. Za nieodpowiedzialne zachowanie, nastolatek odpowie przed sądem rodzinnym. Natomiast matka nieletniego została ukarana mandatem karnym za udostępnienie pojazdu osobie nieposiadającej wymaganych uprawnień.

-Przypominamy, że do kierowania motorowerem czy czterokołowcem lekkim (popularnie zwanym quadem) upoważnia prawo jazdy kategorii AM. By je uzyskać należy: odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy, zdać państwowy egzamin i mieć ukończone 14 lat (osoby poniżej 18 roku życia również muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna). Za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień grozi kara grzywny – podkreśla kom. Bym.