Bezdomny 70-latek spał na chodniku. Na szczęście znaleźli go policjanci

70-letniego mężczyznę znaleźli dzisiaj (czwartek, 15 grudnia)  w nocy ciechanowscy policjanci patrolujący centrum miasta. Bezdomny został przewieziony do noclegowni. – Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie – apeluje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie nadkom. Jolanta Bym.

Panujące od dłuższego czasu ujemne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, mieszkających samotnie i w podeszłym wieku. Dlatego policjanci ciechanowskiej komendy  w trakcie codziennej służby regularnie sprawdzają miejsca, w których takie osoby mogą przebywać.

– Dziś  w nocy ciechanowscy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który przebywał w warunkach zagrażających jego życiu z powodu niskich temperatur.  Około godz. 1.00 podczas patrolowania ulic miasta policjanci zauważyli przy ul. Wodnej leżącego mężczyznę. Na zewnątrz w chwili interwencji było kilka stopni poniżej zera. Mężczyzna leżał na tekturowym kartoniku. Policjanci ustalili, że mężczyzna jest bezdomny i nie ma gdzie spać. Po rozmowie z 70-latkiem, przewieźli go do noclegowni – relacjonuje nadkom. Jolanta Bym.

Okres zimowy z uwagi na niskie temperatury niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest wychłodzenie organizmu. Na zgon z powodu wychłodzenia organizmu szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby będące pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu, a także każdego dnia kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzają między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe.

– Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie – mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby wystarczy zadzwonić pod nr alarmowy 112.  Ten jeden telefon może uratować czyjeś życie! – mówi nadkom. Jolanta Bym. – Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każdą taką informację.

red 

Fot. KPP Ciechanów