“Bitwa pod Grunwaldem” na sprzedaż

I ty możesz zostać właścicielem kawałka płótna, tzw. dublażowego, które posłużyło do konserwacji słynnego dzieła pędzla Jana Matejki.

Ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej zaprasza 24 lutego (czwartek) na spotkanie z Dorotą Ignatowicz – Woźniakowską – głównym konserwatorem w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jak informuje dyrekcja Muzeum – płótno dublażowe, utkane w żyrardowskiej firmie Lüdert i Müller w Tomaszowie Mazowieckim, posłużyło zespołowi prof. Bohdana Marconiego do konserwacji obrazu po zniszczeniach w czasie II wojny światowej. Dublaż wykonany na masę woskowo-żywiczną był integralną częścią obrazu w latach 1948-2010, wzmacniając jego oryginalne podłoże.

Spotkanie odbędzie w gmachu przy ul. Warszawskiej 61. Początek – godz. 17. W jego trakcie sprzedawane będą fragmenty płótna dublażowego. Cena fragmentu – 60 zł. Dochód ze sprzedaży fragmentów płótna dublażowego przeznaczony będzie na zakup aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia dalszych prac konserwatorsko-restauratorskich obrazu.

a