100-lecie działalności świętowali druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie, gm. Regimin. Było wiele podziękowań, życzeń, medali i wyróżnień.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., którą koncelebrowali ks. Wojciech Iwanowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie i ojciec Łukasz Nawotczyński.

W trakcie uroczystego apelu prezes OSP w Pawłowie dh Wiesław Dziubiński przedstawił rys historyczny jednostki, przypominając najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia strażaków w ciągu minionych stu lat.

Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie. Następnie wręczoni medale „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali: dh Wacław Kupniewski, dh Tomasz Kupniewski, dh Marek Dąbrowski, dh Marek Chodkowski.
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: dh Roman Pilitowski, dh Lech Dłutowski, dh Andrzej Szpejewski, dh Maciej Morawski.
Brązowym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa”: dh Grzegorz Dobies, dh Marcin Wierzchowski, dh Rafał Wierzchowski, dh Radosław Chojnacki, dh Aneta Chomicz, Przemysław Stasiak,
Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali: dh Filip Falęta, dh Marcin Świętorecki, dh Łukasz Welenc, dh Weronika Wierzchowska, dh Aneta Bardońska, dh Teresa Górska, dh Agnieszka Stepińska, dh Natalia Lubińska
Odznakę „Za wysługę lat” otrzymali: dh Wacław Kupniewski – wysługa 55 lat, dh Roman Pilitowski – wysługa 50 lat, dh Wiesław Dziubiński – wysługa 45 lat, dh Jan Gronczewski – wysługa 45 lat, dh Aneta Chomicz – wysługa 30 lat, dh Ireneusz Górski – wysługa 30 lat, dh Arkadiusz Chomicz – wysługa 25 lat, dh Marcin Dobrzeniecki – wysługa 25 lat, dh Lech Dłutowski – wysługa 25 lat, dh Tomasz Kupniewski – wysługa 25 lat, dh Mariusz Osowski – wysługa 25 lat, dh Mirosław Winiarek – wysługa 25 lat, dh Krzysztof Wróbel – wysługa 25 lat, dh Andrzej Górski – wysługa 20 lat, dh Anna Stasiak – wysługa 20 lat, dh Tomasz Stępiński – wysługa 20 lat, dh Andrzej Szpejewski – wysługa 20 lat, dh Arkadiusz Wenda – wysługa 20 lat, dh Dorota Wolska – wysługa 20 lat.
Jednostka OSP Pawłowo otrzymała także pamiątkowy medal okolicznościowy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej za szczególne zasługi na rzecz Ojczyzny, wspólnoty lokalnej oraz krzewienia wartości patriotycznych i obywatelskich. Medalami okolicznościowymi Sejmu RP wyróżniono również druhów: Wiesława Dziubińskiego, Marcina Dobrzenieckiego, Arkadiusza Chomicza oraz Pawła Talarowskiego. Medale wręczył poseł Rafał Romanowski.
Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, uhonorował Ochotniczą Straż Pożarną w Pawłowie Medalem „Pro Masovia” za szczególne zasługi na rzecz rozwoju Mazowsza.
Uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia OSP Pawłowo. Oficjalnie przekazano jednostce nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Volkswagen Crafter, który został zakupiony ze środków Gminy Regimin w wysokości 214 tysięcy złotych , współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w wysokości 100 tysięcy złotych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 50 tysięcy złotych.

Mariola Kołakowska, wójt gminy Regimin, podkreśliła wyjątkowy charakter jubileuszu oraz rolę OSP Pawłowo w życiu lokalnej społeczności. – W dalszej części uroczystości wręczono podziękowania parlamentarzystom, przedstawicielom samorządu oraz wszystkim osobom i instytucjom wspierającym działalność OSP Pawłowo. Był to wyraz wdzięczności za zaangażowanie, okazywaną pomoc oraz wsparcie udzielane jednostce na przestrzeni wielu lat. Podziękowania otrzymali również partnerzy, darczyńcy oraz przyjaciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie – relacjonuje Urząd Gminy Regimin. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. senator Krzysztof Bieńkowski, posłowie: Anna Cicholska i Rafał Romanowski, starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz.


Wójt Mariola Kołakowska wyróżniła druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Pawłowo oraz ich opiekunów za godne reprezentowanie Gminy Regimin podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Podziękowania i wyróżnienia odebrali młodzi druhowie: Oliwia Bobrowska, Julia Chomicz, Maja Ciecierska, Szymon Duzdowski, Aleksandra Romanowska, Sebastian Sarnowski, Szymon Sarnowski, Bartłomiej Stasiak, Maja Stępińska, Mikołaj Stępiński, Wiktoria Stucińska, Aleksander Suwiński, Stanisław Suwiński, Szymon Suwiński, Nadia Winnicka, Gabriel Wolski oraz opiekunowie: dh Radosław Chojnacki i dh Rafał Wierzchowski.

Prezes OSP w Pawłowie dh Wiesław Dziubiński podziękował wszystkim gościom za obecność oraz wspólne świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie.

red
Fot. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie


