Brawurowa akcja w Ciechanowie

Minęło 100 lat od Bitwy Warszawskiej, ale czy pamiętamy coś z tamtego okresu? Warto sięgnąć po powieść historyczną Wplątani Arkadiusza Rączki, wydaną przez Wydawnictwo Novae Res, której akcja rozgrywa się w trakcie wojny  polsko-bolszewickiej. Zwłaszcza, że wiele scen autor umieścił w Ciechanowie.

„Wplątani” to brawurowa opowieść z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Sam autor określa ją mianem romansu historycznego i zdaje się przychylać do opinii niektórych historyków, że „cud nad Wisłą” został poprzedzony „cudem nad Łydynią”.

W wyniku śmiałego ataku polskiej kawalerii na Ciechanów, bolszewicka 4 Armia została pozbawiona radiostacji, przez co utraciła kontakt z sowieckim sztabem i  praktycznie została wyeliminowana z walki w dniach decydujących o losach Bitwy Warszawskiej i całej wojny.

Co ciekawe, to zdarzenie opisane jest w książce z perspektywy Fiodora, bolszewickiego oficera kawalerii Gaj Chana, której oddział stacjonował na terenie folwarku Szczurzyn. Fiodor jest jednym z czterech fikcyjnych bohaterów powieści, których losy są nierozerwalnie splecione. Oprócz niego najważniejszą rolę w książce odgrywa rotmistrz Wolski, ale ważne są również dwie kobiety, Nina, pracująca dla polskiego wywiadu, oraz czekistka Masza.

W Ciechanowie Fiodor spotyka się z Maszą dwukrotnie, najpierw pod ratuszem, gdzie otrzymuje od niej teczkę z tajnymi dokumentami, a następnie w cukrowni. Zdaniem autora to właśnie w cukrowni znajdowała się radiostacja i moment jej zniszczenia przedstawiony jest niezwykle barwnie, zaś samo miejsce i zdarzenia opisane są z detalami:

Fiodor znajdował się mniej więcej w okolicach stacji wirówek, gdy budynek zadrżał w posadach, a szyby opadły z wysokich okien niczym zasłony utkane ze szklanych odłamków. Taką siłę uderzenia mógł mieć tylko pocisk artyleryjski, żaden granat. Widocznie Polacy podciągnęli pociągiem pancernym do pobliskiej stacji. Rozległ się terkot karabinów maszynowych, jakby nagle obudziło się stado żelaznych, klekoczących ptaków – to żołnierze z sąsiedniego budynku otworzyli ogień.

W cukrowni  rozegra się dramatyczna scena, z udziałem Fiodora i Maszy, która rozstrzygnie o losach ich romansu. Warto zaznaczyć, że również zamek w Ciechanowie, stał się w książce teatrem wydarzeń związanych z atakiem polskich ułanów. 

Czytelnicy z pewnością znajdą dużo ciekawych opisów dotyczących Ciechanowa i walk toczonych o miasto w trakcie Bitwy Warszawskiej. Godna uwagi jest dokładność, z którą autor przedstawia realia Ciechanowa w latach dwudziestych, bazując na materiałach historycznych i archiwalnych, ponieważ jak mówi – „nigdy dotąd nie odwiedził tego miasta”. Czas więc by, jak tylko uspokoi się sytuacja z pandemią, zawitał do Ciechanowa na spotkanie autorskie i opowiedział więcej o swych ciechanowskich inspiracjach.

Wplątani – Arkadiusz Rączka

Wolność, o którą walczysz, może być dla ciebie największą pułapką.

Rok 1920, trwa wojna polsko-bolszewicka. W łagrze pod Krasnojarskiem spotyka się dwóch przyjaciół: Wolski – rotmistrz Polskiej Dywizji Syberyjskiej i Fiodor – oficer białej gwardii, który podejrzewa, że wkrótce zostanie rozstrzelany. Jego jedynym pragnieniem jest zapewnienie ochrony ukochanej żonie. Prosi zatem Wolskiego, by ją odnalazł i pomógł dotrzeć do Polski, jej ojczystego kraju. Od tej chwili ich losy zostaną nierozerwalnie splecione, a kiedy Polska w końcu odzyska niepodległość, przyjaciele raz jeszcze staną naprzeciw siebie. Czy po tym, co przeszli, będą potrafili spojrzeć sobie w oczy bez gniewu i żalu?

„Wplątani” to porywająca opowieść z Bitwą Warszawską w tle, ukazująca zagmatwane losy czwórki ludzi, którzy wkrótce przekonają się, jak wiele może zależeć od zwykłego przypadku, jednej niewłaściwej decyzji czy pozornie nic nieznaczącej chwili, podczas której rozstrzyga się całe ludzkie życie.

ARKADIUSZ RĄCZKA – absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, studiował Biznes i Zarządzanie w Londynie na Uniwersytecie Sunderland oraz fotografię na UCA w Rochester. Obieżyświat, mieszkał w Reykjaviku, Londynie, Lizbonie, a w końcu osiadł na południu Francji. Przez lata copywriter w wiodących agencjach reklamowych, twórca reklam telewizyjnych i radiowych, tłumacz literatury angielskiej i francuskiej. Autor kartonowych scenariuszy dla 4FUNTV, a przede wszystkim powieści „Herezja”, której akcja rozgrywa się w XII wieku na terenach Langwedocji, Cypru i Syrii. Ceni sobie wędrówki w czasie i przestrzeni. Do przeszłości dociera poprzez pisanie książek, ponieważ nie posiada innego wehikułu czasu.