Chór „ Victoria” występował w Zalesiu Dolnym

Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej. W wizerunkach  przedstawiana jest w tunice, z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Atrybutami świętej są: anioł i instrumenty muzyczne – cytra, harfa lutnia, organy. Płonąca lampka, miecz i wieniec z białych- czerwonych róż oznacza niewinność i męczeństwo. Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Cecylii 22 listopada.

Na zdjęciach: Victoria w kościele w Zalesiu; Wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz, proboszcz ciechanowskiej parafii farnej ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, gospodarz spotkania ks. Tadeusz Huk

Już od dziesięciu lat organizowane są przez Parafię NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym Spotkania Chóralne, których patronką jest św. Cecylia. Pomysłodawcą i organizatorem jest Paweł Ginda dyrygent i organista, wspomaga go proboszcz parafii ks. prałat Tadeusz Huk. W Spotkaniach Chóralnych od czterech lat bierze udział ciechanowski chór „ Victoria” z parafii Farnej pod dyr. Dominika Molewskiego. W tym roku – roku  jubileuszowym w przeglądzie wzięło udział 16 chórów z okolic Warszawy. Był również obecny zespół z odległego Grudziądza.

Trzeba przyznać, że wśród występujących 16 zespołów chór „ Victoria” wyróżniał się  nie tylko ilością śpiewaków, ale również wysokim poziomem artystycznym. Chór znakomicie zaśpiewał pieśni : W.A. Mozarta – „ Weź mnie o Jezu” i „ Wielbimy Cię” – D. Borniańskiego. Pięknym przeżyciem estetycznym było wykonanie pieśni ks. J. Żukowskiego – „ Bogurodzico Dziewico”. Chór wykazał się niezwykłą muzykalnością, znakomitą intonacją, a dyrygent wyczuciem dynamiki i precyzją rytmiczną. Tym utworem  „ Victoria” podbiła serca słuchaczy udowadniając, że nazwa chóru jest adekwatna do dokonań. Myślę, że pracując pod kierownictwem pana Dominika Molewskiego chór „ Victoria” jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczy.

Zespołowi towarzyszyli pani prezydent Ewa Gładysz i ks. kanonik, proboszcz Fary Zbigniew Adamkowski. Obecność tak znakomitych gości była dużym wyróżnieniem i elementem dopingującym śpiewaków z „ Victorii”. Była też promocją Ciechanowa i Chóru. Władze i opiekunowie interesują się swoimi artystami. Nie jest im obojętne gdzie występują. Wspierają Chór nie tylko materialnie, ale i przez osobistą obecność na koncertach.

Chór „ Victoria” dziękuje opiekunom i ma nadzieję na dalszą owocną współpracę !

Ja również dziękuję za zaproszenie. Byłem tam – widziałem i słyszałem.

Jan Andrzej Kaluszkiewicz

3 komentarze

  1. Tylko pogratulować wszystkim i życzyć kolejnych
    sukcesów. Tak trzymajcie K o c h a n i…
    Wasza wierna fanka.

  2. Gratuluję!Życzę dalszych sukcesów. Ładnie się prezentujecie, miło na Was patrzeć.

    Urszulka

  3. Dziękuję Panie Andrzeju za zamieszczenie wspomnienia o koncercie. Myślę, że zmotywuje to Koleżeństwo do bardziej wytrwałej pracy nad wykonami. Pozdrawiam.

Comments are closed.