Ciechanów. Będą kolejne instalacje paneli fotowoltaicznych

Do końca czerwca miasto zamontuje kolejnych 56 instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków prywatnych i użyteczności publicznej. To efekt oszczędności w prowadzeniu poprzedniego etapu projektu. Ratusz zawarł już umowę z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji i wykonanie robót związanych z dostawią i montażem paneli – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

Instalacje zostaną zamontowane będą w 54 gospodarstwach osób z listy rezerwowej z poprzedniego naboru na montaż instalacji oraz w dwóch instytucjach publicznych – na dachach Szkół Podstawowych nr 5 i nr 6.

– Możliwość realizacji dodatkowych montaży w ramach zadania „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna i Gminy Strzegowo” jest efektem oszczędności przy prowadzeniu poprzedniego etapu projektu, na który pozyskano środki finansowe z Unii Europejskiej – informuje Paulina Rybczyńska. – Dostawę urządzeń i montaż instalacji fotowoltaiki wykona wyłoniona w drodze przetargu firma FlexiPower Group. Do obowiązków wykonawcy należy też wykonanie dokumentacji.

Montowane w Ciechanowie instalacje będą miały moc od 2,97 4,00 kW. Na budynkach użyteczności publicznej zamontowane zostaną instalacje o mocy między 15 a 15,84 kW. W ramach projektu, którego liderem jest Ciechanów, kolejne montaże będą wykonane też w gminach Glinojeck (15 szt.), Opinogóra Górna (11 szt.), Strzegowo (2 szt.).

– Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa IV. Przejście na gospodarkę̨ niskoemisyjną, Działanie 4.1. Odnawialne źródła energii (OZE) – relacjonuje rzeczniczka Ratusza. – Na realizację całego zadania pozyskano prawie 8 mln zł dofinansowania, a projekt jest wart około 11 mln zł.

red

Fot. UM Ciechanów