Ciechanów. Będzie obwodnica – miastu będzie lżej

– Rusza przetarg na zaprojektowanie 16-kilometrowej obwodnicy Ciechanowa. To dziewiąta, a zarazem ostatnia mazowiecka obwodnica ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, dla której rozpocznie się proces projektowy – poinformowała dzisiaj (30 grudnia) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Warszawie.

Obecnie przez Ciechanów (drogami krajowymi nr 50 i 60) przejeżdżają w ciągu doby setki tirów. Obwodnica ma wyprowadzić je z miasta.

– Województwo mazowieckie bardzo zyskuje dzięki rządowym inwestycjom. Obwodnica Ciechanowa jest długo wyczekiwana inwestycją. Ogłoszony przetarg na prace przygotowawcze jest dowodem na determinację rządu, aby zrealizować każdą inwestycję ujętą w Programie 100 Obwodnic – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Ogłosiliśmy przetarg na dziewiątą, ostatnią obwodnicę, która powstanie na Mazowszu w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Działania te pokazują, jak wytrwale dążymy do założonych celów. Obwodnica Lipska jest już w realizacji, w grudniu tego roku podpisaliśmy umowę. Szukamy wykonawcy obwodnicy Pułtuska, a dla pozostałych sześciu inwestycji prowadzone są prace nad dokumentacją projektową. – powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak informuje warszawski Oddział GDDKiA – To nowe zadanie, którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Wykonane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej wskażą wariantowy przebieg obwodnicy Ciechanowa. Zakładamy, że powstanie ona w nowym śladzie drogi krajowej nr 60 po południowej stronie miejscowości. Docelowy przebieg trasy klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Ciechanowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Ciechanowie.
Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się wokół Warszawy. Jednocześnie zachowane zostaną wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – czytamy w komunikacie.

red

Fot. GDDKiA

Więcej na https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/40607/Ciechanow-zyska-obwodnice