Ciechanów. Ciepłownicy – Ratownikom

Ciechanowska miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przekazało ratownikom medycznym urządzenia i wyposażenie, pomagające im w realizacji codziennych zadań Zakładu Pomocy Doraźnej oraz podnoszące komfort pracy zespołów jeżdżących karetkami do pacjentów.

– Darowizna przekazana przez miejską spółkę na rzecz Zakładu Pomocy Doraźnej umożliwiła doposażenie ambulansów, ale też przyczynia się do podniesienia komfortu pacjentów – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Do ZPD trafiły koce bakteriostatyczne oraz profesjonalne torby ratunkowe, wyposażone m.in. w aparaty do pomiaru ciśnienia, pulsoksymetry, worki samorozprężające, suchy lód, rurki ustno-gardłowe i aparaty do usuwania kleszczy i żądeł.

W ciechanowskim pogotowiu ratunkowym pracuje 37 osób. To personel ratowniczy, pielęgniarski i lekarski. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na pomoc medyczną w pandemii zespoły ratownicze łącznie wyjeżdżają do pacjentów nawet 20-25 razy dziennie. To praca rotacyjna, która wymaga zapewnienia dostępności pracowników 24h na dobę. W ubiegłym roku ratownicy wyjeżdżali do pacjentów ponad 6 tys. razy.

Każdy z wyjazdów do pacjentów covidowych potrafi trwać po kilka godzin, z uwagi na konieczność znalezienia miejsca dla pacjentów w przepełnionych szpitalach. Nasze zespoły pracują na pełnych obrotach. Każdego dnia decyzje muszą zapadać natychmiastowo, nie ma miejsca na niewłaściwą organizację czy błędy. Każda pomoc i wsparcie dla medyków w tym szczególnie trudnym i dramatycznym czasie jest dla nas bardzo cenna – powiedział Krzysztof Malinowski, Kierownik Zakładu Pomocy Doraźnej w Ciechanowie.

Darowizna PEC objęła także doposażenie socjalne dla ratowników, których warunki pracy w pandemii są szczególnie wymagające. Zarząd PEC wyposażył zakład m.in. w chłodziarki, kuchnie mikrofalowe, lampki na biurka, koce i poduszki.

Praca ratowników w szczególności w obecnych okolicznościach wiąże się z wielką odpowiedzialnością i obciążeniem nie tylko psychicznym, ale też fizycznym. Jako miejska spółka zaoferowaliśmy wsparcie, aby solidarnie przyłączyć się do poprawy warunków pracy medyków w okresie pandemii. Elementy doposażenia karetek i zaplecza socjalnego zostały zakupione po konsultacjach z ratownikami stwierdziła prezes zarządu PEC Małgorzata Niestępska.


red

Fot. UM Ciechanów