Ciechanów. Ekologiczny prezent na Walentynki od miasta

500 budek lęgowych oraz porcje karmy dla ptaków rozda mieszkańcom ciechanowski ratusz z okazji święta zakochanych. Będzie można je odebrać 14 lutego przed budynkiem Urzędu Miasta.

– Mieszkańcy Ciechanowa zainteresowani otrzymaniem bezpłatnej drewnianej budki, w której już wiosną mogą wykluć się pisklęta, będą mogli odebrać ją w niedzielę 14 lutego na placu przed ratuszem. Budki lęgowe będą rozdawane na świeżym powietrzu od godziny 11.00 do wyczerpania zapasów. Dla każdego miłośnika ekologii przygotowana będzie też porcja karmy do dokarmiania ptaków zimą. Nastrój święta zakochanych podkreśli 3 metrowe czerwone serce, w którym będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Budki lęgowe pomagają w udostępnieniu naszych przydomowych ogrodów i wspólnych terenów zielonych ptasim rodzinom i przyczyniają się do poprawy warunków bytowych ptaków w mieście. Dodatkowo stanowią niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu czy fasady budynku.

Mniejsze budki chętnie zamieszkują m.in. jerzyki, wróble, mazurki i sikory (bogatki, modre, czubatki i sosnówki). Skrzynki można wieszać cały rok, ale najlepszy okres na ich instalowanie to jesień i zima.

Odebrane z ratusza skrzynki będzie można zamontować samodzielnie w wybranym miejscu na terenie miasta. Zaleca się, aby instalować je w miejscach ocienionych od godzin przedpołudniowych, spokojnych i mało uczęszczanych przez ludzi, najlepiej otworem w kierunku wschodnim. To zabezpiecza pisklęta przed wiatrem i deszczem. Budka nie powinna rzucać się w oczy – tak, aby żaden ptasi lub czworonożny złodziej jaj jej nie zauważył. Wysokość, na której wieszamy budki, jest dowolna, aczkolwiek przyjęło się, iż nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Nie należy montować skrzynek za pomocą drutów, ponieważ wrzynają się one w rosnące pnie drzew.

Warto pamiętać, że budki lęgowe dla ptaków powinny być wykonane z neutralnego dla środowiska, oddychającego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne. Nie powinny być zrobione z plastiku, metalu, doniczek, kartonu, płyt pilśniowych i wiórowych, butelek, kanistrów, czy płyt PCV. Te, które mieszkańcom Ciechanowa udostępni ratusz są ekologiczne i wykonano je z drewna.

– Budki lęgowe służą ptakom do wychowywania młodych, ale aby przetrwały tak srogą zimę, jaka nastała w ostatnim czasie warto je też dokarmiać. Dobór pokarmu jest bardzo istotny – nie należy dokarmiać ptaków np. chlebem. W niedzielę przy ratuszu poza budką lęgową będzie można odebrać też porcję bezpiecznej dla ptaków karmy, którą będzie można umieścić w przydomowych karmnikach, na tarasach czy parapetach. Osoby odbierające budki są proszone o przestrzeganie reżimu sanitarnego (zasłanianie ust i nosa). Przy odbiorze skrzynki lęgowej należało będzie zadeklarować miejsce jej samodzielnego montażu na terenie miasta – informuje rzeczniczka Ratusza.

Fot. UM Ciechanów