Ciechanów i Meudon razem ze wsparciem dla Chmielnickiego

Jeśli radni na najbliższej (czwartek, 27 października) sesji Rady Miasta Ciechanów się zgodzą – partnerskie miasto Chmielnicki na Ukrainie dostanie kolejne wsparcie sprzętowe. Tym razem dołożyło się także inne partnerskie miasto Ciechanowa – francuskie, podparyskie Meudon.

Po ostatnich terrorystycznych rosyjskich atakach na Ukrainę, w tym także na obwód chmielnicki, zapytaliśmy rzeczniczkę ciechanowskiego Ratusza o kolejne wsparcie dla ukraińskiego „bliźniaka”. – Z informacji, które otrzymał prezydent Ciechanowa wynika, iż kilka rakiet uderzyło w infrastrukturę dostarczającą energię elektryczną w Chmielnickim. Przez pewien czas wczoraj nie było w mieście prądu oraz zasięgu sieci komórkowej. Dla mieszkańców dostawy energii zostały już przywrócone. Ograniczenia w dostawie dotykają jeszcze przedsiębiorstwa. Zadziałała równocześnie obrona przeciwlotnicza, która zestrzeliła większość rakiet wycelowanych w obwód Chmielnicki. Miasto Ciechanów planuje kolejną dostawę pomocy humanitarnej dla miasta partnerskiego. Szczegóły będą podawane w najbliższym czasie – mówiła nam 12 października Paulina Rybczyńska.

W myśl przygotowanego na czwartkową sesję projektu uchwały do Chmielnickiego trafią drony, sprzęt noktowizyjny oraz agregaty prądotwórcze. Wartość darów to ok. 100 tys. zł, w tym ponad 54 tys. zł z budżetu Ciechanowa i 10 tys. euro darowizny z francuskiego Meudon.

– Przedstawiciele samorządu partnerskiego miasta Chmielnicki wystąpili o wsparcie w postaci zaopatrzenia w drony, sprzęt noktowizyjny oraz agregaty prądotwórcze. Potrzeba wsparcia wynika z nasilonej w ostatnich daniach agresji militarnej ze strony Rosji oraz bombardowaniami obiektów cywilnych i infrastruktury krytycznej, w tym elektrowni znajdującej się na terenie miasta Chmielnicki – czytamy w uzasadnieniu projektu podpisanym przez prezydenta Krzysztofa Kosińskiego.

Red

Fot. UM Ciechanów