Ciechanów jednak bez Pendolino

Nie powiodło się lobbowanie na rzecz ciechanowskiego przystanku szybkiego pociągu Pendolino. Portal rynek-kolejowy.pl dostał od PKP Intercity oficjalną listę przystanków pociągu. Na szlaku Warszawa – Trójmiasto będą to Iława Główna, Malbork i Tczew.

W walkę o Pendolino dla Ciechanowa zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Dla ciechtivi.pl porażkę starań komentują starosta ciechanowski Sławomir Morawski i rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Kosiński.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=AWLClpRD9Ts’]

Opinie senatora Jana Marii Jackowskiego i rzeczniczki prezydenta Ciechanowa Ewy Blankiewicz, wypowiedziane dla tygodnika “Extra Ciechanów” w….

- Senator Jan Maria Jackowski: 

Jestem rozczarowany takim postawieniem sprawy przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Ale ta władza już nas przyzwyczaiła, że na pierwszym planie jest stawiany cel komercyjny bez oglądania się na potrzeby społeczne, a wielkie aglomeracje są preferowane kosztem mniejszych ośrodków – komentuje dla nas senator Jan Maria Jackowski, który jako pierwszy  stanął do walki o Pendolino w Ciechanowie. - Nie znaczy to jednak zaprzestania mojego zaangażowania na rzecz zatrzymań Pendolino w Ciechanowie. Przychodzi czas na zbieranie podpisów pod petycją do decydentów w tej sprawie. Chciałbym podziękować samorządowi województwa mazowieckiego, samorządowi powiatu ciechanowskiego i miasta Ciechanowa za wspólne działania na rzecz zatrzymań pociągu w Ciechanowie. W tym miejscu należy dodać i uświadomić społeczeństwu, że cały projekt Pendolino stoi pod dużym znakiem zapytania, dowiadujemy się niemal każdego miesiąca o awariach tych składów podczas prób i nieprzystosowaniu torów w Polsce do osiągów zaplanowanych dla Pendolino. Czas pokaże za co zapłacili podatnicy ponad cztery miliardy złotych.

- Rzeczniczka prezydenta Ciechanowa Ewa Blankiewicz:
Najważniejsza jest jak największa liczba połączeń, które pozwolą naszym mieszkańcom dotrzeć w dogodnym dla siebie czasie do Warszawy, Gdyni, Olsztyna, czy bezpośrednio do Katowic, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i wielu innych miast – komentowała dla „Extra Ciechanowa”. - Jak informuje PKP Intercity w skierowanym do prezydenta piśmie, zgodnie z planowanym nowym rozkładem jazdy 2014/2015 w Ciechanowie ma się zatrzymywać 11 par pociągów, obsługujących ogólnopolski ruch międzymiastowy. Z pociągów Express Intercity będzie u nas stawał „Sobieski”. „Klimczok” i „Jantar”, pozostałe 8 to również dalekobieżne pociągi TLK (Twoje Linie Kolejowe). Zważywszy, że dziś mamy do dyspozycji zaledwie 3 takie połączenia, czeka nas znacząca zmiana, z której mieszkańcy Ciechanowa z pewnością będą zadowoleni. Co ważne, trasy wszystkich wymienionych pociągów biegną przez Warszawę a PKP Intercity zapewnia, że nowy rozkład jazdy jest zaplanowany w taki sposób, aby odstępy pomiędzy pociągami wynosiły 2 godziny. To bardzo dobra wiadomość.