Ciechanów. Pulsoksymetry dla potrzebujących seniorów

55 najbardziej potrzebujących seniorów, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowie otrzymało od miasta bezpłatne urządzenia do pomiaru pulsu i natlenienia krwi oraz żele antybakteryjne.

Zakładane na palec pulsoksymetry monitorują zawartość tlenu w hemoglobinie i mierzą tętno. Mogą być stosowane nie tylko placówkach medycznych, a także w domu, w szczególności u osób narażonych na niedotlenienie organizmu (hipoksja, astma, COVID-19, itp.). Dzięki pulsoksymetrom można w prosty sposób wykryć niebezpiecznie niski poziom natlenienia krwi i odpowiednio wcześnie podjąć kroki, które mogą uratować życie.

– Wszystkie przekazywane ciechanowskim seniorom urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty jako urządzenie medyczne. Pulsoksymetry trafią łącznie do 55 osób, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Część została rozdysponowana już w poprzednim roku. Zostały zakupione przez miasto z własnych środków budżetowych przeznaczonych na zarządzanie kryzysowe. Oprócz nich potrzebującym przekazano również żele antybakteryjne – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Miejska Biblioteka Publiczna wykonała też okolicznościowe kartki z życzeniami, które są dołączone do podarunków dla osób samotnych i potrzebujących, pozostających pod opieką MOPS w związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dniem Dziadka.

Pracownicy MOPS pomagają też mieszkającym w Ciechanowie seniorom w dokonywaniu zapisów na szczepienia przeciw COVID-19, a miejska spółka ZKM bezpłatnie zapewni osobom starszym lub z niepełnosprawnościami dowóz do punktów ich wykonywania. W trakcie transportu seniorom towarzyszyli będą asystenci. Miasto bezpłatnie udostępni też sprzęt rehabilitacyjny dla osób, które mają trudności w poruszaniu. Kontakt do MOPS: tel. 23 672 20 91, wew. 34 lub tel. 572 290 136 (w godzinach 7:30-16:00), e-mail: kontakt@mopsciechanow.pl.

– Na pomoc ze strony miasta cały czas liczyć mogą także osoby potrzebujące pomocy w związku z zachorowaniem na COVID-19 lub objęte kwarantanną. Seniorów wspiera „Pogotowie zakupowe” MOPS (tel. kom. 728 475 989, 23 672 20 91, wew. 29 lub 24), można także zgłosić się z prośbą o pomoc w kwestii zakupu leków oraz załatwiania najpilniejszych spraw urzędowych. Z kolei inna miejska spółka – PUK świadczy usługę odbioru odpadów z gospodarstw objętych izolacją – informuje Paulina Rybczyńska.

Red

Fot. UM Ciechanów