Ciechanów włącza się w akcję „Polskie miasta razem dla Syrii”

Ciechanów włącza się w akcję „Polskie miasta razem dla Syrii”, zorganizowaną przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Celem jest zbiórka funduszy na zakup i montaż modułowych domów, by pomóc syryjskim uchodźcom na granicy z Turcją. Przebywa tam prawie milion osób. Zachęcamy do wsparcia potrzebujących – są wśród nich osoby starsze, chore oraz wycieńczone dzieci.

Ponad dwadzieścia razy więcej ludzi, niż mieszka w całym Ciechanowie jest zgromadzonych w pasie przygranicznym, gdzie uciekli przed wojną. W wyniku zaostrzającego się konfliktu między Turcją a Syrią w prowincji Idlib, gdzie żyje 3 miliony ludzi, prawie 1 mln osób zostało zmuszonych do ucieczki przed walkami i bombardowaniem. Nie mają gdzie mieszkać. Uciekinierzy są stłoczeni pośrodku pól, bez dróg, szpitali, kanalizacji, czy szkół, tuż przy granicy z Turcją.

– Obozy uchodźców przy granicy z Turcją mogą bardzo szybko zmienić się w „pola śmierci”. Najpilniejszym zadaniem jest teraz znalezienie dla ludzi bezpiecznego schronienia i pomoc medyczna rannym i chorym oraz dzieciom, wycieńczonym ciągłą ucieczką i zimnem – podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM, który przez ostatnie miesiące pracował na pograniczu turecko-syryjskim. Jest także ekspertem ONZ w sprawach rozwiązywania kryzysów humanitarnych.

Dlatego Fundacja PCPM dzięki wsparciu prywatnych darczyńców, zdecydowała się wysłać w rejon kryzysu domy modułowe. Dzięki nim powstaną nowe obozy dla uchodźców, zarówno w prowincji Idlib, jak i w północnej części prowincji Aleppo. Wcześniej takie tymczasowe domy Fundacja PCPM dostarczała do obozów dla uchodźców w Iraku i Ugandzie. Koszt jednego to ok. 6 tys. złotych. Każdy z nich da schronienie syryjskiej rodzinie.

Fundacja PCPM prowadzi ogólnopolską zbiórkę. Dzięki wsparciu prywatnych darczyńców przez stronę pcpm.org.pl/pomoc, organizacja może ruszyć z pomocą syryjskim uchodźcom. W gotowości są także ratownicy i lekarze z certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. To grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne, która w 48 godzin może dotrzeć w miejsce gdzie potrzebna jest pomoc medyczna. Dotychczas członkowie Poland EMT PCPM ratowali ludzi w Nepalu, na Ukrainie, Bałkanach, w Ugandzie czy pograniczu syryjskim w Libanie.

Wszyscy mieszkańcy Ciechanowa, którzy chcieliby wesprzeć inicjatywę, mogą dokonać wpłat online (przez formularz na stronie internetowej pcpm.org.pl/pomoc) lub przelewając dowolną kwotę na konto Fundacji PCPM.

mBank: 61 1140 1010 0000 5228 6800 1003 Tytuł wpłaty: Wsparcie dla uchodźców syryjskich

Paulina Rybczyńska, Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

Fot. UM Ciechanów