Ciechanów z tablicą upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Prezydent Andrzej Duda wręczył okolicznościowe tablice Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Jedną tablic otrzymał Ciechanów.

-– Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter, w tym 100-lecie Bitwy Warszawskiej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia tablic upamiętniających stulecie Bitwy Warszawskiej. – Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę – powiedział prezydent podczas uroczystości, która odbyła się dzisiaj (środa, 10 czerwca) w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak czytamy na stronie prezydent.pl – “Ciechanów. 19 sierpnia 1920 roku w rejonie Ciechanowa toczył się bój polskich oddziałów z Armią Czerwoną. Następnego dnia wojska polskie wyparły Sowietów i odbiły miasto”.

Tablicę z rąk prezydenta odebrała wiceprezydent Ciechanowa Iwona Kowalczuk. Jak się dziś dowiedzieliśmy – jeszcze nie zapadła decyzja, gdzie tablica zostanie umieszczona.

Dzisiaj w Sulejówku pierwsze tablice odebrali przedstawiciele 22 samorządów i jednej instytucji. Oprócz Ciechanowa także m.in.: Przasnysza, Płocka, Pułtuska, Płońska, Nasielska.

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1088,wreczenie-tablic-stulecie-bitwy-warszawskiej.html

Więcej na: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1834,100-lecie-bitwy-warszawskiej-tablice.html

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP