Ciechanowianin generałem

Mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski – ciechanowianin – 7 maja otrzyma z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy (razem z innymi trzema oficerami) awans na stopień nadbrygadiera.

Informację o tej nominacji otrzymaliśmy nieoficjalnie z kilku źródeł już kilka tygodni temu. Dzisiaj (3 maja) napisał o tym portal infosecurity24.pl w artykule „Cztery nominacje generalskie w Państwowej Straży Pożarnej” – powołując się na źródła w Kancelarii Prezydenta.

Ze względu na pandemię koronawirusa nie będzie centralnych obchodów Dnia Strażaka, który przypada 4 maja – we wspomnienie patrona strażaków – św. Floriana. – ” Nominacje generalskie, które prezydent wręczyć ma oficjalnie 7 maja, odbiorą: st. bryg. Arkadiusz Przybyła (zastępca komendanta głównego PSP), st. bryg. Jarosław Nowosielski (mazowiecki komendant wojewódzki PSP), st. bryg. Mariusz Feltynowski (rektor-komendant SGSP) oraz st. bryg. Dariusz Matczak (wielkopolski komendant wojewódzki PSP)” – czytamy na portalu infosecurity.pl (https://www.infosecurity24.pl/cztery-nominacje-generalskie-w-panstwowej-strazy-pozarnej ).

Dotychczasową drogę służbową mazowieckiego komendanta PSP można znaleźć na oficjalnej stronie Komendy Wojewódzkiej PSP. Czytamy tam, że:

„St. bryg. Jarosław Nowosielski służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1988 roku. Pełnił służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Ciechanowie oraz Komendzie Powiatowej PSP w Ciechanowie pełniąc funkcje m. in. dowódcy sekcji oraz dowódcy zmiany.

W 1995 roku st. bryg. Jarosław Nowosielski ukończył Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Tytuł magistra uzyskał w 2003 roku w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku na Wydziale Nauk Politycznych. W 2009 roku ukończy studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na Politechnice Warszawskiej. W 2012 roku ukończył studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

W 2016 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie. W listopadzie 2018 roku został powołany na stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Z dniem 27 marca 2020 roku st. bryg. Jarosław Nowosielski został powołany na stanowisko mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. st. bryg. Jarosław Nowosielski odznaczony jest m. in. srebrną odznaką  „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”.

Nadbrygadier to pierwszy stopień generalski w Państwowej Straży Pożarnej. Drugi i zarazem ostatni – to generał nadbrygadier. Jarosław Nowosielski będzie drugim nadbrygadierem z Ciechanowa. Pierwszy to, będący obecnie w stanie spoczynku, nadbrygadier Bogdan Kołakowski – były komendant wojewódzki PSP w Ciechanowie i były komendant podlaski PSP. Obecnie prezes Zarządu Powiatowego OSP w Ciechanowie i prezes oddziału ciechanowskiego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Panie nadbrygadierze – gratulujemy!

Red

Fot. KW PSP w Warszawie